Comparison of test methods on the compressive strength of fly ash blended cements
Test yöntemlerinin uçucu küllü çimentoların basınç dayanımları üzerinden karşılaştırılması
  1. Tez No: 371694
  2. Yazar: HASAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'de basınç dayanımları TS EN 196-1 göre belirlenmektedir. Bu standard bütün çimento tiplerinin hazırlanması için sabit 0,50 su-çimento oranını önermektedir. Diğer taraftan Amerika çimento üreticileri basınç dayanımlarının belirlenmesi için sabit kıvam değerini esas alan ASTM C 109 kullanmaktadır. Bu methodlar arasındaki ana fark harçların hazırlanmasında gerekli olan su miktarıdır. Katkılı çimento harcı üretmek için TS EN 196-1 kullanıldığı zaman yetersiz sıkıştırma problemleri oluşabilir ve basınç dayanımları standardta istenilen şekilde elde edilemeyebilir. Diğer taraftan ASTM C 109 yöntemi kullanıldığında sabit bir kıvam elde etmek için yüksek su miktarı kullanılabilir ve bu durum basınç dayanımının azalmasına neden olabilir. Belirtilen sebeplerden dolayı, bu tezde TS EN 196-1 ve ASTM C 109 yöntemlerinden farklı olarak dayanım numunelerinin hazırlanması için hacimsel sabit su-çimento oranı önerilmektedir. Bu tezin amacı uçucu küllü katkılı çimentoların basınç dayanımlarının ölçümünde karşılaşılabilen değişkenlikleri göstermektir. Bu amaç için uçucu kül içeren katkılı çimentolar kullanılmıştır. % 20, % 35, % 55 uçucu kül içeren katkılı çimentolar hazırlanarak kütlece sabit su/bağlayıcı oranı (TS EN 196-1), sabit yayılma değeri (ASTM) ve hacimce sabit su/bağlayıcı oranı olarak 3 farklı yönteme göre 7 ve 28 günlük basınç dayanımları elde edilmiştir. Daha sonra, üç yöntemden elde edilen basınç dayanım sonuçlarının varyasyon katsayıları karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalar sonrasında, hacimsel sabit su-çimento oranı ve ASTM C 109 yöntemiyle elde edilen harçların basınç dayanım sonuçlarındaki sapmalar daha düşük olarak gözlemlenmiştir. EN 196-1 yöntemleriyle elde edilen harçların basınç dayanım sonuçlarındaki sapmalar daha fazladır. Sonuç olarak katkılı çimentolar için kütlece sabit su/bağlayıcı oranı yönteminin (TS EN 196-1) kullanılmasının uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey the compressive strength of cements are determined according to TS EN 196-1. That standard suggests the use of a constant water-cement ratio of 0.50 in preparation of mortar specimens for all types of cements. On the other hand, in USA cement producers use ASTM C 109 to determine the compressive strength of cements, which is based on a constant consistency of cement mortars for blended cements only. The main difference of these methods is the needed amount of water to produce cement mortar. When a constant w/c is used to prepare mortar specimens as specified by TS EN 196-1, especially for certain blended cements insufficient compaction may occur and compressive strength may not be obtained in a standard repeatable manner. On the other hand, when ASTM C 109 is used, higher amount of water may be used to obtain a constant consistency and the compressive strength can be lower. Therefore, in this study, unlike EN 196-1 and ASTM C 109, a constant water/cementitious by volume method is suggested to prepare mortar specimens to determine their strength. The aim of this thesis is to demonstrate the variabilities that can be confronted with the determination of compressive strength of fly ash blended cements. For this purpose, portlant cement clinker was replaced with fly ash (FA) at 20 %, 35 %, 55 % replacement levels, by using three different methods which are acquired by the constant water/cementitious by mass (EN 196-1), constant flow (ASTM) and constant water/cementitious by volume methods,7-day and 28-day compressive strength of mortars were obtained. Then, coefficient of variation (CoV) of the results obtained by three different methods were compared. After the experimental study, it was observed that a less deviation in the compressive strength results were obtained by constant water/cementitious by volume method and ASTM C109 method. However, for the constant water/cementitious by mass method (EN 196-1), higher deviance in the compressive strength results were obtained. As a result, it was determined that the constant water/cementitious by mass method (EN 196-1) is not proper for fly ash blended cements.