Physiological, biochemical and molecular analysis of wheat cultivars under boron treatments
Bor uygulamaları altında buğday çeşitlerinin fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler analizleri
- Tez No: 371717
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL YÜCEL, DOÇ. DR. FÜSUN EYİDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bor (B) toksisitesi ve eksikliğine karşı fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler cevapların ayrı ayrı açıklandığı birçok çalışma mevcuttur. Buna karşın, bitkilerde yüksek B, düşük B ve suni B-zengini gübre (Tarımbor) uygulamaları sonrasında gen ekspresyon değişimlerinin ve bu değişimlerin fizyolojik ve biyokimyasal anlamlarını kapsayan bir yaklaşım şimdiye kadar sunulmamıştır. Bu çalışmada ilk olarak biz, B toksisitesi, eksikliği ve Tarımbor uygulaması koşulları atında, B cevapları farklı olan Bolal-2973 ile Atay-85 buğday çeşitlerinin gen ekspresyonlarındaki global değişimleri Affymetrix buğday GeneChip kullanarak değerlendirdik. Bu çalışmanın bir diğer amacı, aynı koşullar altında başlıca büyüme, fotosentez, antioksidanlar, antioksidan enzimler, su durumu ve oksidatif zarara bağlı fizyolojik ve biyokimyasal değişimleri aydınlatmaktı. B toksisitesinin görsel belirtileri olan klorosis ve nekroz sadece Atay yaprak uçlarında görülmüştür. Bununla uyumlu olarak, B toksisitesi sonrasında Atay yapraklarında Bolal çeşidine göre daha fazla B birikmiştir. Bununla birlikte, tüm B koşulları her iki buğday çeşidine ait yaprak ve köklerin vejetatif büyümesinin durmasına yol açmamıştır. Tüm B koşullarını takiben, oksidatif stres ve viii reaktif oksijen türlerinin (ROS) detoksifikasyonu ile ilgili genler anlamlı bir şekilde düzenlenmemiştir. Bu sonuç, antioksidan enzim aktivite ölçümleri ile uyumlu bulunmuştur. Atay çeşidinde protein degradasyonu ile ilgili genler tüm B koşulları altında Bolal çeşidine göre daha fazla uyarılmıştır. Senesens geçiren yapraklardaki programlı hücre ölümü ile ilişkilendirilen bu sonuçlar, bitkilerin görsel fenotipi ile doğrulanmıştır. Bulgularımız, tahıl bikilerinin B toleransını geliştirmeyi amaçlayan çaprazlama çalışmaları için yeni hedefler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Many studies have described the physiological, biochemical and molecular responses to boron (B) toxicity and deficiency individually in plants. However, overall pattern of gene expression changes and their physiological and biochemical significances after high B, low B and supplementing artificial B-enriched fertilizer (Tarımbor) application have not been proposed up till now. In the present study, we assessed global changes in gene expression of two wheat cultivars Bolal-2973 and Atay-85 differing in their B responses by using Affymetrix wheat GeneChip under B-toxicity, deficiency and Tarımbor applications. Another objective of this study was to clarify physiological and biochemical changes that are mainly related to growth, photosynthesis, antioxidants, antioxidant enzymes, water status and oxidative damage under same conditions. The visual symptoms of B-toxicity, regarding chlorosis and necrosis, were only seen in leaf tips of Atay. Coordinately, B accumulates higher in Atay leaves than Bolal at the end of the B-toxicity. However, all B conditions did not cause a cessation of vegetative growth in leaf and root of both wheat cultivars. Genes for oxidative stress and detoxification of ROS were not vi significantly regulated after all B conditions. This result was in accordance with the measurements of antioxidant enzyme activities. Genes related protein degradation were induced more under all B conditions in Atay than Bolal. These results considering programmed cell death in senescing leaves were confirmed by the visual phenotype of the plants. Our findings may introduce new targets for breeding researches aimed at improving B tolerance of crop plants.