Visual attributes of products as the factors influencing users' emotional reactions: A study on dental instruments
Kullanıcıların duygusal tepkilerini etkileyen faktörler olarak ürünlerin görsel nitelikleri: Dişçilik aletleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 371716
  2. Yazar: KIVILCIM ÇINAR OKUŞLUĞ
  3. Danışmanlar: DR. CANAN EMİNE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Diş hekimliği alanındaki teknolojik gelişmelere rağmen hastalar üzerinde hala etkili olan olumsuz duyguların nedenlerinden birinin tedavilerde kullanılan aletler olabileceği ileri sürülmektedir. Ancak bu aletlerin hastalardaki olumsuz duyguları nasıl tetiklediğini araştıran çalışma sayısı çok azdır. Sözü edilen eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmada, diş hekimliği aletlerinin görünüşleri ile kişilerin duygusal tepkileri arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Hastaların diş hekimliği aletlerinin görünüşlerine yönelik duyguları ve hangi ürün biçim özelliklerinin bu duyguları tetiklediği bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Ürün görünüşü ve kişilerin duygusal tepkileri arasındaki ilişki farklı ürün kategorileri üzerine çeşitli çalışmalarla belirlendiğinden, bu çalışmada da benzer ilişkiler anketler ve görüşmelerle araştırılmıştır. Yapılan analizler, diş hekimliği aletlerinin görünüşlerinin kişilerde korku, sıkıntı ve endişe gibi olumsuz duygular oluşturduğunu ve bu aletlerin tasarımında yapılacak belirli değişiklikler ile olumsuz duyguların azaltılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the technological advances in the field of dentistry, it is asserted that the instruments that are used in treatments may be one of the reasons of negative emotions that are still effective on dental patients. However, studies that investigate how dental instruments trigger emotions of patients are so scarce. In this study that aims to overcome this deficiency, it is tried to show relationship between product appearance and individual's emotional response on dental instruments. This thesis dwells on patients' emotions towards appearance of dental instruments and which product visual attributes trigger these emotions. As the relationship between individual's emotional responses and product appearance is defined for different product categories with various studies, in this study, similar relationships are investigated by conducting questionnaires and interviews. According to the results of the data analysis, the appearance of dental instruments create negative emotions such as fear, worry and anxiety, and these negative emotions can be decreased with certain changes on the design of dental instruments.