Environmental sustainability of university campuses: A practical tool for assessment
Üniversite kampüslerinin çevresel sürdürülebilirliği: Pratik bir değerlendirme aracı
  1. Tez No: 371732
  2. Yazar: HAVVA ELİF KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada çok geniş bir kavram olan çevresel sürdürebilirliğin küçük kent ölçeğindeki üniversite kampüslerindeki tanımlanışı, bunu gerçekleştirmek için gerekli çevresel kriterler ve sürdürülebilir bir kampüs adına yapılan uygulamaların değerlendirilmesi araştırılmıştır. Bu bağlamda kurumlar arası kullanılan kampüs sürdürülebilirliği değerleme araçları da incelenmiş ve bu araçlardaki çok sayıdaki belirteç arasından sürdürebilirliğini ölçen somut kriterler seçilmiştir. EMS (Environmental Management System – çevre yönetim sistemleri) kullanımı, enerji etkinlik, su korunumu, peyzaj sürdürülebilirliği, atık geri dönüşümü, ulaşım ve yeşil bina konularından oluşan kriterler doğrultusunda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa'da bulunan dünyanın önde gelen yeşil kampüs uygulamaları değerlendirilmiştir. Bu başarılı örnek kampüsler seçilen belirli kriterlerin ışığında analiz edilmiş ve bir meta analiz halinde sunulmuştur. ODTÜ kampüsü de bu analize dahil edilerek gelecek sürdürülebilirlik uygulamaları için başlangıç noktası teşkil edebilecek özet bir rapor oluşturulmuştur. Bu çalışmaya dayanılarak denilebilir ki EMS kullanan kampüsler çevresel performans ve sürdürülebilirlik açısından daha başarılı sonuçlar elde etmişler ve daha fazla sürdürülebilirlik ölçütünü daha geniş kapsamda gerçekleştirmişlerdir. Bir diğer sonuç da bu çevresel kriterlerin kampüsü bir bütün olarak kapsamadan uygulanmasına rağmen değerlemede kullanılmasının kampüsün gerçek çevre etkisini vermediğidir. Aynı zamanda uygulaması daha kolay, daha ekonomik olan geri dönüşüm, peyzaj ve ulaşım gibi sürdürülebilirlik ölçütlerinin daha yaygın olarak bulunduğu, yenilenebilir enerji üretimi, atık su arıtma ve yağmur suyu dönüşümü gibi altyapı yatırımı ve maliyet gerektiren kriterlerin nadir olarak bulunduğu ve kampüsün çok küçük bir yüzdesini oluşturduğu görülmüştür. Yeşil bina politikalarının ise LEED ve Green Star gibi konvansiyonel sertifika sistemlerine endeksli olduğu ve özel şartların aranmadığı kampüslerdeki yeşil bina sayılarının düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the definition of environmental sustainability as a broad term in the university campuses which can be considered small scale cities, required environmental criteria to apply this and the assessment of the implementations to realize a sustainable campus were researched. In this context inter institutional campus sustainability assessment tools are analyzed and among many indicators from these tools the concrete ones which assess environmental sustainability are selected. In the light of indicators which include the topics of EMS ( Environmental Management System ) implementation, energy efficiency, water conservation, landscape sustainability, material conservation, transportation and green buildings; leading green campus practices from USA, Canada and Europe were assessed. These succeeding campuses are analyzed according to the aforementioned criteria and presented as a meta-analysis. Also by including METU campus in this analysis, a summary report was prepared which can form a starting point for the future sustainability implementations. Based on this study, it can be said that campuses which use EMS have accomplished more successful results in terms of sustainability and applied more sustainability indicator in a broader area. Another outcome of this study is that using the indicators without the whole coverage of the campus area may not give the real environmental impact of the campus. At the same time it is seen that the indicators which are easy to implement and more feasible like waste recycling, landscape and transportation sustainability are commonly applied and the indicators which require investments and infrastructure costs like renewable energy production, waste water recycling and rainwater harvesting are applied rarely and covered a small percentage of the campus area. Moreover it was seen that green building policies were dependent to conventional certification tools like LEED and Green Star and the number of green buildings on campus were very low.