Natural ventilation through double-skin facades in tall buildings
Yüksek binalarda çift kabuklu cepheler aracılığı ile doğal havalandırma
- Tez No: 371742
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Binaların kullanımına bağlı masraflar, daha karmaşık sistemlerin kullanılması ve daha yüksek binaların inşa edilmesi ile birlikte artmaktadır. Bu konu son dönemlerde daha önemli hale gelmiş, daha düşük maliyetli, daha çevre dostu ve enerji etkin teknik ve teknolojiler üzerine birçok araştırma yapılmasında etkili olmuştur. Mekanik havalandırma, özellikle yüksek binalarda, kullanım ile ilgili sistemlerin en kritik ve en pahalı parçalarından biri olsa bile, ona olan bağımlılığımızı azaltmak için sunulabilecek alternatif yollar vardır. Bu teknolojilerden biri, doğal havalandırmayı destekleyip enerji tüketimini azaltan ve mekanik havalandırmanın olası dezavantajlarını ortadan kaldıran“çift kabuklu cephe”dir. Bu çalışma, yüksek binalardaki çift kabuklu cephelerin doğal havalandırma performansını ve kullanıcı konfor koşullarına uygun ortamlar oluşturulmasındaki rolünü irdelemeyi amaçlamıştır. Konuyla ilgili bilgi verildikten sonra, çift cephesi sadece doğal yollarla havalandırılan bir yüksek bina vaka analizi olarak sunulmuş ve uygulanan havalandırma stratejisinin yeterliliği kullanıcı konforuyla ilişkili veri toplanarak incelenmiştir. Ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre, bazı örneklerde mekanik havalandırma kullanımı kaçınılmaz olsa da, çift kabuklu cephelerle sağlanan doğal havalandırmanın uygun koşulları tek başına yerine getirebilecek yeterlilikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Operation costs of buildings are getting higher as more complex systems are used and taller buildings are built. This issue has become more significant over the past few decades, having led to much research on less costly, more environment-friendly and energy-efficient techniques and technologies. Mechanical ventilation is one of the most critical and expensive parts of the operational systems especially in tall buildings, yet there are alternative ways to be provided to reduce our dependence on it. One of such technologies is the“double-skin facade”which promotes natural ventilation, reducing the energy consumption and eliminating the possible drawbacks of mechanical ventilation. This study aimed to examine the natural ventilation performance of double-skin facades in high-rise buildings and their role in creating environments in accordance with the occupant comfort requirements. After providing relevant information on the subject, a case study which is a tall building with a double facade entirely ventilated by natural means was presented and the efficiency of the adopted ventilation strategy was analyzed by collecting data related to occupant comfort. According to the results derived from the measurements, it was concluded that natural ventilation provided by double-skin facades is capable of satisfying acceptable conditions on its own, even though the application of mechanical ventilation might be inevitable in some cases.