Intelligent design objects applied to the spatial allocation problem
Mekansal kurgu problemine akıllı tasarım objeleri uygulaması
  1. Tez No: 371741
  2. Yazar: JAVIER IGNACIO ZARATIEGUI FERNANDEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, mekan kurgusu problemine çoklu optimizasyon problemi olarak yaklaşmaktadır. Tez, bu iş için tasarımcılara yardımcı olmak amacıyla Akıllı Tasarım Objeleri (Intelligent Design Objects- IDO) modelini kullanmaktadır. Çözümler, kullanıcıların belirlediği kriterlere bağlı olarak üretilmekte ve değerlendirilmektedir. Yinelemeli geliştirme(iterative improvement), olası çözümlerin görselleştirilmesi ve istenilen mekânsal ilişkilerin kavranması için önerilmiştir. Hem tasarımcı hem de müşteri, kriterlerin tanımlanması ve derecelendirilmesi ile çözümleri kıyaslayabilmektedir. Bulanık mantığın (fuzzy logic) kullanımı, öznel ve ölçülemeyen kavramların mimari tasarım sürecinin bir parçası olarak adreslenmesi için uygulanmıştır. Yeni ilişkiler iyi bir çözüm bulunana dek tanımlanmaktadır. Uygulama, iki örnek çalışma ile değerlendirilmiştir: dikdörtgen kümelerinin plan organizasyonu (2 boyutlu) ve Lahey'de bulunan Amerikan Büyükelçiliği için TU Delft mezuniyet projesi (üç boyutlu).
Özet (Çeviri)
This thesis approaches the spatial allocation problem as a multi-objective optimization problem. It proposes the use of Intelligent Design Objects (IDO) model to help designers with this task. Solutions are generated and evaluated, according the user defined criteria. Iterative improvement is proposed as a help to visualize candidate solutions and conceive the desired spatial relations. By defining the criteria and rating it numerically, both designer and client are able compare the solutions obtained. The use of fuzzy logic is implemented to address soft concepts as part of the architectural design process. New relations are defined until a good solution is found. The implementation is evaluated via two case studies: layout organization of sets of rectangles (two dimensions) and TUDelft graduation project for the American Embassy in The Hague (three dimensions).