Investigation of water gas shift reaction over MOF assisted precious metal catalysts
Su gazı geçiş reaksiyonunun MOF destekli değerli metal katalizörler üzerinde araştırılması
  1. Tez No: 371761
  2. Yazar: HAYRİ ONUR KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KERİM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Düşük sıcaklık su-gazı geçiş reaksiyonu MOF-destekli Pt/MIL-53(Al) katalizörler üzerinde, 250-300 oC sıcaklık aralığında ve S/C=1.67, 2.33 ve 3 değerlerinde araştırılmıştır. Yüzde 0.5, 1.0 ve 1.5 oranlarında Pt metal ağırlıkları karşılaştırılmıştır. Destek olarak kullanılmanın yanında, bir MOF yapısının WGS üzerinde etkisini anlayabilmek için MIL-53(Al) WGS reaksiyonunda iyi bilinen 1.5wt.%Pt/CeOx/Al2O3 katalizörü ile fiziksel olarak birleştirilmiştir. Katalizörler ardışık emdirme yöntemi ile deionize su kullanılarak hazırlanmıştır. MOF-destekli katalizör üzerindeki en yüksek CO dönüşümüne %72 ile 300 oC$ ve S/C=2.33'de ulaşılmıştır. S/C oranı ve sıcaklığın yükseltilmesi WGS aktivitesini, diğer bir deyişle CO dönüşümünü arttırırken, Pt ağırlığının etkisi marjinal bir seviyede kalmıştır. MIL-53(Al)'un destek ya da tek başına konmasının CO harcanmasını artırdığı, fakat H_2 üretimini etkilemediği gözlemlenmiştir. Ekstra testler buhar eklenmesinin CO harcanması üzerindeki ana etki olduğunu göstermiştir. H2'in CO'in MIL-53(Al) üzerinde azalmasına sebep olan bu mekanizma tarafından etkilenmediğini bulunmuştur. Tek MIL-53(Al), tek 1.5wt.% Pt/CeOx/Al2O3 ve bu ikisinin birleşimi test edilmiştir. En yüksek CO dönüşümü birleşik konfigürasyonda, 300 oC ve S/C=2.33 oranında, %64 olarak bulunmuştur. MIL-53(Al)'un reaksiyon koşulları altında inert olduğu saptanmıştır. Taze ve kullanılmış Pt/MIL-53(Al) arasında yapılan SEM karşılaştırması, reaksiyon sırasında sinterleme olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Low temperature Water-Gas Shift (WGS) reaction is investigated over MOF-supported Pt/MIL-53(Al) catalysts in 250-300 oC range and steam-to-carbon (S/C) ratios of 1.67, 2.33 and 3. Pt metal loadings of 0.5, 1.0 and 1.5 per cent by weight are compared. Apart from using it as a support, MIL-53(Al) is physically coupled to a well-known WGS catalyst, 1.5wt.%Pt/CeOx/Al2O3, for the purpose of understanding the impact of using a MOF structure on WGS behavior. The catalysts are prepared by the incipient-to-wetness impregnation technique using deionized water as the solvent. Highest CO conversion over the MOF-supported catalyst is found to be 72% at 300 oC and at S/C=2.33. Increase in S/C ratio and temperature are found to affect WGS activity, i.e. CO conversion significantly, while increase in Pt loading led to marginal elevations in activity. It is observed that the addition of MIL-53(Al) as either a support or alone increases CO consumption significantly, but this does not carry over to H2 production. Extra tests show that steam addition over MIL-53(Al) is the primary cause of CO disappearance. H2 is not affected by the mechanism that causes CO to decrease over MIL-53(Al). Single MIL-53(Al), single 1.5wt.%Pt/CeOx/Al2O3 and their combination are tested. It is found that combined configuration has the highest CO conversion of 64% at 300 oC and S/C=2.33. MIL-53(Al) is found to be inert under the reaction conditions studied. SEM comparison of fresh and spent Pt/MIL-53(Al) shows that sintering occured throughout the reaction.