Risk quantification of mixed portfolios containing bonds and stocks
Bono ve hisse senedi içeren portföylerin risk ölçümü
- Tez No: 371807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, tarihi verileri ve piyasadaki değişikliklere dair uzman tahminlerini kullanarak bono ve hisse senedi içeren portföylerin beklenen getiri ve risk ölçümünü yapan bir metot geliştirdik. Vasicek model, bizim kullandığımız kısa vade faiz oranı modelidir. Kısa vade faiz oranı modelleri, farklı vadelere sahip bonoların fiyatlamasını tek bir rassal değişken,kısa vade faiz oranı, kullanarak mümkün kıla tek faktörlü modellerdir. Kısa vade faiz oranı simulasyonu için gelecekteki kısa vade faiz oranı hakkındaki uzman beklentilerini Vasicek modeline eklemledik ve piyasadaki getiri eğrisine daha yakın bir getiri eğrisi elde etmek için bir parametre kalibrasyonu geliştirdik. Gelecekteki hisse senedi fiyatlarının getirilerini ve simule etmek için Logreturn multinormal modeli kullandık. Tek bir portföyde bono ve hisse senedi içeren bir model, kısa vade faiz oranı ile hisse senedi getirileri arasındaki bağımlılık bilgisi gerektirir. Çok sayıda Amerikan hisse senedi getirisi ile kısa vade faiz oranının deneysel korelasyonunu hesapladık. Sonuçlar gösterdi ki deneysel korelasyonların tamamı sıfıra yakın. Bu sebeple kısa vade faiz oranındaki değişiklikler ile hisse senedi fiyatlarındaki değişikliklerin birbirinden bağımsız olduğunu varsaydık. İşte bu yüzden çok sayıdaki gelecek portföy değerlerini simule etmek ve bunları bir histogramda göstermek zor değildir. Simulasyonla elde edilen bu değerleri, portföyün ortalama getiri ve risk ölçütleri Riske Maruz Değer ve Koşullu Riske Maruz Değer'i hesaplamak için kullanmak da kolaydır.
Özet (Çeviri)
In this study, we design a method to quantify the expected return and risk of mixed portfolios containing bonds and stocks using the historical data and expert opinion about the future changes in the market. Vasicek model was the model we used as the short-rate model. Short-rate models are single factor models that give the possibility to price bonds with di erent time-to-maturities with a single random variable, the short-rate. We implemented the expert's expectation of future short-rate into Vasicek model to simulate future short-rates and developed a parameter calibration to obtain a yield curve closer to the current market yield curve. We used the lognormal multinormal model to simulate the future log-returns of the stocks. The design of a model for bonds and stock in a single portfolio requires information on the dependence between short-rate changes and bond returns. We calculated the empirical correlation between short-rate and stock returns for a large number of American stocks. The results showed that the empirical correlations were all close to zero. So we assumed that the changes of the short-rate and of the stock prices are independent. It is therefore not dicult to simulate many possible future portfolio values and to represent them in a histogram. It is also easy to use those simulated values to calculate the mean return and the risk measures VaR and CVaR of the portfolio.