A regional demand forecasting study for transportation fuels in Turkey
Türkiye'deki ulaşım akaryakıtı için bölgesel talep tahmin çalışması
  1. Tez No: 371808
  2. Yazar: ÖZLEM ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KUMBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ulaştırma sektöründe yakıt talebi son on yıllar boyunca büyük ilgi almıştır. Son birkaç yıl içinde nüfus artışı ve ekonomik kalkınma Türkiye'de ulaştırma sektöründe yakıt için artan bir talebe neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, 2013 yılı için farklı tahmin yöntemleri uygulayarak ulaştırma sektöründe Türkiye'deki her bir bölge için yakıtların tüketimini planlamaktır. Literatürde, yakıt talebini planlamak için her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri olan farklı modelleme yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma gayri safi katma değer, nüfus, kayıtlı araç sayıları, ve yakıt fiyatlarının bağımsız değişken olarak kullanıldığı Doğrusal Regresyon, Hareketli Ortalama, Çift Hareketli Ortalama, Basit Üstel Düzleştirme, İkili Basit Üstel Düzleştirme, Winters Üstel Düzleştirme Modeli'ne dayanmaktadır. Modeller, 2013 yılı için ulaştırma yakıt tüketimi eğilimlerini planlamak için çeşitli kamu kurumları tarafından sağlanan 2001 ve 2012 yılları arasındaki 11 yıllık geçmiş verilere dayanmaktadır. Çalışmanın sonunda Türkiye'nin 2013 yılı yakıt talebinde en iyi tahmin yöntemini belirlemek için tüm yöntemlerin karşılaştırılmış sonuçları sunulmuştur. Senaryoların sonuçları incelenerek, yakıt tüketimi yakıt türlerine göre tablo ve grafikler ile sunulmuştur. Sonuç olarak, tüm senaryolar birbirleri ile karşılaştırılır ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fuel demand in transportation sector has received considerable attention for the last decades. Population growth and economic development in the past few decades have caused a growing demand for fuel in transportation sector in Turkey. The objective of this study is to project the fuel consumption of each region in Turkey for transportation sector by applying different forecasting methods for the year 2013. In the literature covered for this thesis study, different types of modeling methods were used to estimate fuel demand, each of them have their own strengths and weaknesses. This study is based on Multiple Linear Regression, Moving Average, Double Moving Average, Simple Exponential Smoothing, Double Exponential Smoothing, Holt–Winters' model using the as independent variables such as: gross value added, population, the numbers of registered vehicles, and fuel prices. The models are based on 11-year historical data between the years 2001 and 2012 which have been provided by various governmental institutions, and are used to project the trends in future transport fuel consumption for year the 2013. At the end of the study, the results of the all methods are compared to determine the best forecasting method for Turkey's fuel demand for the year 2013 is presented. Examining the results of the all regions, fuel consumptions are presented by tables and figures with respect to fuel types. In conclusion, all scenarios are compared with each other and the results are presented.