Incorporating complexity into risk management: An integrated risk assessment process for mega construction projects
Karmaşıklığın risk yönetimine dahil edilmesi: Mega inşaat projeleri için bir entegre risk değerlendirme süreci
- Tez No: 697969
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Karmaşıklık ve risk, benzersiz özellikleri nedeniyle mega inşaat projelerinin doğal bileşenleridir. Bununla birlikte, mevcut proje yönetimi uygulamaları karmaşıklık temelli düşünceyi risk yönetimine dahil etmekte başarısız olmaktadırlar. Karmaşıklık ve riskle ilgili diğer kavramlar arasındaki entegrasyon eksikliği, gerçekçi olmayan risk değerlendirmelerine, etkisiz yönetim stratejilerine ve kötü proje performansına yol açarak, projelerde değer yaratan bir süreç olarak risk yönetimine olan inancı azaltmaktadır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, bu araştırma mega inşaat projelerinde karmaşıklık ve risk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı ve proje riskini ve karmaşıklığını yönetmeye yardımcı olabilecek bütüncül bir yaklaşım önermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türk müteahhitleri tarafından gerçekleştirilen 11 mega inşaat projesinden 18 katılımcıyla yapılan mülakatlardan elde edilen verileri analiz etmek için karma yöntemler araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel analiz karmaşıklık ve risk arasındaki ilişkiyi sayısal olarak ortaya koyarken, nitel analiz aralarındaki bağlantılarını açığa çıkararak bu ilişkinin doğası hakkında daha fazla delil sağlamıştır. Her iki analizin bulguları birleştirilerek, risk, belirsizlik, karmaşıklık ve yönetim stratejileri kavramlarını içeren Entegre Risk Değerlendirme Süreci (IRAP) önerilmiştir. Daha sonra, bu kavramlar bir Analitik Ağ Süreci (ANP) modeli aracılığıyla birbirine bağlanarak IRAP işlevsel hale getirilmiştir. ANP modelindeki parametrelerin ağırlıkları, alan uzmanlarıyla yapılan iki turlu bir Delphi çalışmasıyla belirlenmiştir. İlk turda interaktif bir veri toplama aracı kullanılarak elde edilen veriler, ikinci turda bir uzman paneli aracılığıyla konsolide edilmiştir. Modelin kesinleştirilmesinin ardından, hem sonuçları 11 mega inşaat projesinden elde edilen bulgularla karşılaştırarak ANP modelinin risk ölçüm performansını hem de örnek bir vaka çalışması ile IRAP için pratikte uygulanabilirliği test etmek için doğrulama çalışmaları yapılmıştır. Sonuçlar, mega inşaat projelerindeki risklerin yönetilmesi ve izlenmesi açısından IRAP ve ANP tabanlı sayısal modelin potansiyelini ortaya koymuştur. Bu nedenle, önerilen risk değerlendirme yaklaşımının hem risk, belirsizlik, karmaşıklık ve yönetim stratejileri arasındaki bağlantıları açıklayarak literatüre hem de mega inşaat projelerinde riske dayalı karar verme sürecini destekleyerek uygulayıcılara katkı sağlaması beklenmektedir. IRAP, mega inşaat projelerinin dinamikleri göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olsa da karmaşıklığı risk yönetimi sürecine dahil etmek için diğer proje bazlı endüstrilerde de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Complexity and risk are inherent components of mega construction projects due to their unique characteristics. However, existing project management practices fail to incorporate complexity-based thinking into risk management. The lack of integration between complexity and other risk-related concepts leads to unrealistic risk assessments, ineffective management strategies, and poor project performance, which decrease the belief in risk management as a value-adding process in projects. In order to fill this gap, this research aims to unveil the relationship between complexity and risk in mega construction projects and propose a holistic approach that can help to manage the project risk and complexity. For this purpose, a mixed-methods research approach was adopted to analyze the data acquired through interviews with 18 participants from 11 mega construction projects carried out by the Turkish contractors. While the quantitative analysis uncovered the relationship between complexity and risk in numerical terms, the qualitative analysis provided further evidence about the nature of this relationship by exposing their links. By combining the findings of both analyses, the Integrated Risk Assessment Process (IRAP), which includes the concepts of risk, uncertainty, complexity, and management strategies, was proposed. Then, IRAP was operationalized by linking these concepts via an Analytic Network Process (ANP) model. The weights of the parameters in the ANP model were determined by a two-round Delphi study conducted with the domain experts. The data obtained using an interactive data collection tool in the first round were consolidated through an expert panel in the second round. Following the finalization of the model, validation studies were conducted to test both the risk quantification performance of the ANP model by comparing the results with the findings from 11 mega construction projects and the applicability of IRAP in practice with a demonstrative case study. The results revealed the potential of IRAP and the ANP-based quantitative model in terms of managing and monitoring the risks in mega construction projects. Therefore, the proposed risk assessment approach is expected to contribute both to the literature by explaining the links between risk, uncertainty, complexity, and management strategies and to the practitioners by supporting risk-informed decision-making process in mega construction projects. Although IRAP has been developed considering the dynamics of mega construction projects, it can also be implemented in other project-based industries to incorporate complexity into the risk management process.