A rapid estimation of moment magnitude mw for the October 23, 2011 Van earthquake using strong-motion records
Kuvvetli yer hareketi kayıtlarından yararlanılarak 23 Ekim 2011 van depreminin moment büyüklüğünün hızlı hesabı
- Tez No: 371813
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN MERAL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Büyük depremler meydana geldiğinde, dar-bant zaman aralığında ki genlik ölçümlerine dayanan Richter ölçeği (lokal büyüklük ölçeği, ML) satürasyona uğrar. Ayrıca sismogramlarda kırpılma gözlenilmesi ihtimali yüksektir. Bu yüzden güvenilir bir büyüklük hesabı için lokal büyüklük ölçeğinin kullanılması yetersiz olmaktadır. 23 Ekim, 2011 Van depreminde de bu durumun tipik bir örneği ile karşılaşılmış olup, depremin lokal büyüklüğü ile moment büyüklüğünün oldukça farklı olduğu anlaşılmıştır ( ML 6.6 , Mw 7.2). Mw, burada, uzak mesafelerdeki cisim dalgalarının deplasman spektrumlarından elde edilen moment büyüklüğünü göstermektedir. Buna karşın, 3 < ML < 7 aralığında daha iyi bir uyum beklenilebilir. Bunun nedeni ise,ML bu aralıkta iken, sismik moment M0 ile ML arasında ki ampirik ilişkinin neredeyse M0 ile Mw arasındaki ilişkiyle aynı olmasıdır(Thatcher ve Hanks, 1973; Hanks ve Kanamori, 1979). Bunlardan yola çıkarak, moment büyüklüğünün yakın mesafelerde ki kayıtlardan yararlanarak hesaplamanın da bir yolunun bulunması gerektiği anlaşılmaktadır.Bu tezin amacı, hiçbir kaynak ya da fay mekanizması ters çözüm dönüşümü uygulanmadan önce, depremin moment büyüklüğünü hızlı olarak belirleyebilmektir.Bu amaçla (Delouis et al., 2009) tarafından MWSYNTH yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemle gerçek verilerin deplasman spektrumlarının düşük frekanslardaki genliği ile sismik momentle ölçekli kinematik kırık modelleri kullanılarak hesaplanmış olan sentetik kayıtların spektrum genlikleri kıyaslanmaktadır. Bu çalışmada MWSYNTH metodunu kullanarak 23 Ekim, 2011 Van depreminin moment büyüklüğü merkezüssüne 120 km uzaklıklarında ki iki istasyonun kuvvetli yer hareketi kayıtları kullanılarak Mw=6.9 olarak belirlenmiştir. Daha çok istasyon için hesaplama yapılırsa sonuç referans alınan değere (Mw ref=7.15) daha çok yaklaşabilir. Bu çalışmada uygulanan hesaplama işleminin otomatik hale getirilmesi ile,depremin oluş zamanından itibaren yaklaşık 100s (kayıt zamanı+hesaplama zamanı) içinde depremin moment büyüklüğünün yakın alan kuvvetli yer hareketi kayıtları kullanılarak hızlıca belirlenebilmesinin mümkün olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is well known that the Richter scale (local magnitude scale, ML) based on the measurement of the amplitude in a narrow- band time domain saturates for large crustal earthquakes, and the possibility of observing clipping on seismograms is high. Therefore it is insufficient to use the local magnitude for reliable magnitude estimation. A typical example of this situation is confronted in case of the October 23, 2011 Van earthquake ( ML 6.6 vs Mw 7.2) . Here Mw is the moment magnitude obtained from the far-field displacement spectrum of body waves. On the other hand, a better match is expected in the range of 3 < ML < 7 because in this range the empirical relation between seismic moment M0 and ML is almost the same with the relation between M0 and Mw (Thatcher and Hanks, 1973; Hanks and Kanamori, 1979). Hence, there is a need to find a way for the determination of Mw from near-field records too.The aim of this study is to determine moment magnitude of earthquakes very soon after occurrence, before any source or focal mechanism inversions have been performed. In this respect (Delouis et al.,2009) proposed the MWSYNTH method. In this method, observed displacement spectra are compared with synthetic spectra computed for a variety of finite dimension source models scaled with Mw. In this study we have tried to obtain a rapid estimation of Mw for the October 23, 2011 Van earthquake from the strong-motion records in the epicentral distances about 120km using MWSYNTH method. Using strong motion records of only two stations we obtained an agreeable estimation of moment magnitude Mw=6.9. The result may be improved (approach more seriously to the reference moment magnitude Mw ref=7.15) by doing computation for more stations. And it is foreseen that a correct recovery of Mw for the Van Earthquake within about 100 sec after origin time (recording+computing time) will be possible if the procedure is automated.