Pricing in service systems with strategic customers
Stratejik müşterilerin bulunduğu servis sistemlerinde fiyatlandırma
  1. Tez No: 371812
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKÇE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde,stratejik müşterilere sahip servis sistemlerindeki fiyatlandırma karar süreci incelenmistir. Çalışma boyunca üç sistem sunulmustur. Birinci sistemde,müşterilere öncelikli sınıflar sunulmus ve bu Öncelikli sınıflar için karı maksimize eden fiyat seviyelere belirlenmistir. Iki model yaratılmıs ve parametre değerlerinin karar fiyatına ve öncelikli sınıf secimlerine etkisini belirlemek amaçlı karşılaştırmalar yapılmıstır. ikinci sistem tek bir sunucu ve aynı özellikli müşterilerden olusmustur. Fakat, farklı bekleme süreleri bilgisi mevcuttur. Uç seviyede bekleme süresi bilgisi değerlendirilmistir ve bekleme süresi bilgisinin karar fiyata ve müşteri davranışlarına etkisi araştırılmıstır. Üçüncü sistemde, servise verilen değer ve bekleme süresi maliyeti üzerinde belirsizlik vardır. Servis sistemlerindeki bu belirsizliğin maliyeti olasılıksal parametre değerleri düşünülerek işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the pricing decision process in service systems with strategic customers. We present three systems throughout the study. In the first system, priority classes are offered to the customers and price level for every priority class is determined to maximize profit. Two models are created and comparisons are done in order to determine how parameter values affect pricing decision and priority class choices. The second system consists of a single server and homogeneous customers but different delay information levels exist. Three information levels are examined and effects of delay information level on pricing decision and customers' behavior are inves-tigated. In the third system, there exists randomness in service valuation and waiting cost. We discuss the cost of uncertainty in service systems by regarding probabilistic parameter values.