Earthquake early warning applications using downhole arrays in Istanbul
İstanbul'da kuyu içi kayıtlar kullanılarak deprem erken uyarı uygulamaları
  1. Tez No: 606213
  2. Yazar: UÇKAN MERTCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINAR, PROF. DR. SEYYİT ÜMİT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
1999 yılında meydana gelen Kocaeli (Mw 7.5) ve Düzce (Mw 7.2) depremleri, Marmara Bölgesi'nde meydana gelmesi olası depremin özellikle İstanbul'da yaratacağı hasara karşı hazırlıklı olunması gerçeğini ortaya çıkarmıştır. İstanbul'da olabilecek hasar yapıcı bir deprem sonrasında olası kayıpların azaltılması ve acil müdahale ile kurtarma ekiplerine yardımcı olacak Kayıp Haritalarının hızlıca üretmek amacıyla, Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi kurulmuştur. Deprem Erken Uyarısının ana unsuru deprem büyüklüğünün hızlı ve güvenilir bir şekilde tahmin edilmesidir. Deprem büyüklüğünü hesaplamak için, deprem kırığının devam edip etmeyeceğini belirlemek gerekir. Bu genellikle ilk hareketin özelliklerinden anlaşılır (P dalgaları). Bu amaçla, P dalgalarının karakteristikleri τc - Pd metodu ve kuyuların en alt noktasında ve yüzeyinde yer alan dikey bileşen ivme sensörleri tarafından kaydedilen deprem dalga formları kullanılarak belirlenmiştir. Kuyu dizi verilerinin çoğu ATK istasyonundandır. Kullanılan yüzey kayıtları, KOERI tarafından işletilen erken uyarı istasyonlarından ve AFAD tarafından işletilen kuvvetli yer hareketi ağındandır. Sonuç olarak, yaklaşmakta olan büyük bir depremin büyüklüğünü ve bununla ilişkili maksimum yer hızı (PGV) genliklerini tahmin etmek için iki model geliştirilmiştir. 26 Eylül 2019 Mw=5.7 açık deniz Silivri depreminin moment büyüklüğünü tahmin etmek için modellerin bir doğrulama işlemi uygulanmıştır. ATK downhole dizisinden geliştirilen modeller, deprem büyüklüğünün başlangıç anından itibare 7 saniye içinde Mw=5.8 olarak tahmin edildi ve bu da İstanbul Büyükşehir bölgesinin çoğu için yaklaşık 15 saniye erken uyarı süresi verdi. Yüzeyde kaydedilen dalga formları kullanılarak geliştirilen modeller, Wu ve Kanamori (2005) modelinin Mw=6.0 öngörüsü ile karşılaştırılabilir olan deprem boyutunu Mw=6.1 olarak tahmin etti. Bu çalışmada elde edilen tahmin modellerinin büyüklüğü ve genliği, on yıl önce yayınlanan modellere kıyasla oldukça geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kocaeli (Mw 7.5) and Düzce (Mw 7.2) earthquakes that occurred in 1999 revealed the fact that the earthquakes in Marmara Region should be considered especially in terms of the damage that may result in Istanbul. An Emergency Response and Early Warning System was established to reduce possible losses after a damaging earthquake in Istanbul and to produce Rapid Loss Maps to assist rescue teams with emergency response. The main element of the Earthquake Early Warning is the rapid and reliable estimation of the magnitude of the earthquake. In order to calculate the magnitude of the earthquake, it is necessary to determine whether the earthquake fracture will continue or not. This is generally understood from the characteristics of the initial movement (P waves). For this purpose, the characteristics of P waves have been determined by using the τc - Pd method and the waveforms of earthquakes recorded by the vertical component acceleration sensors located on the bottom of the wells and on the surface. Most of the downhole array data is from ATK station. The surface records used are from the early warning stations operated by KOERI and the strong motion network operated by AFAD. As a result, two models have been developed to predict the magnitude of an impending large earthquake and the peak ground velocity (PGV) amplitudes associated with it. A verification process of the models has been applied to predict the moment magnitude of September 26, 2019 Mw=5.7 offshore Silivri earthquake. The models developed from the ATK downhole array predicted the size of the earthquake as Mw=5.8 within 7 seconds of the origin time which in turn yield about 15 seconds early warning time for most of the Istanbul Metropolitan area. The models developed using waveforms recorded at surface have predicted the size of the earthquake as Mw=6.1 which is comparable to the Mw=6.0 prediction of Wu and Kanamori (2005) model. The size and amplitude of the prediction models obtained in this study have been considerably improved compared to the models published a decade ago.