Cost-aware network hardening using compact attack graphs
Kompakt saldırı çizgeleri kullanılarak maliyet odaklı ağ güvenliği
  1. Tez No: 371828
  2. Yazar: BEYTÜLLAH YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Saldırı çizgeleri, güvenlik açıkları ve bunların etkileşimlerinin olası olduğu tüm dizileri göstererek aşamalı ağ saldırılarını önlemek için analitik destek sağlamaktadır. Saldırı çizgeleri genellikle çok fazla sayıda düğümden oluşmaktadır. Bu düğümleri analiz etmek ve aşamalı ağ saldırılarına karşı korunma çözümleri bulmak zordur. Bu tezde, kompakt saldırı çizgeleri kullanarak, ağları korumak için düşük maliyetli bir çözüm bulan açgözlü, sezgisel bir yöntem öneriyoruz. İlk olarak, ağda önceden belirlenmiş kritik kaynaklara ulaşan olası tüm saldırı yolları çıkartılır. Minimum maliyetle saldırı yollarına en fazla katkı sağlayan güvenlik açığı yada başlama koşulu devre dışı bırakılmak için seçilir. Bu işlem tekrarlanarak devam eder ve toplam maliyet ayrılan bütçeyi aştığında bir güvenlik analisti onu durdurabilir. Simülasyon sonuçları, önerilen yöntemin çizge büyüklüğü ile hemen hemen doğrusal karmaşıklığa sahip ve çok geniş ölçekli çizgelere uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Simülasyon sonuçları ayrıca, yöntemin optimum çözüme yaklaşık düşük maliyetli bir çözüm bulduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, önerilen yöntem ağın tehditlere karşı ne kadar savunmasız olduğunu göstermek için her adımda ağın güvenlik seviyesini ölçer. Bu özellik, ağ güvenlik değerlendirmesi ve mevcut durum farkındalığı için faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Attack graphs provide analytical support to prevent multistep network attacks by showing all possible sequences of vulnerabilities and their interactions. Since attack graphs generally consist of a very large number of nodes, it is computationally challenging to analyze them for hardening a network against attacks. In this thesis, we propose a greedy heuristic method to find a cost-effective solution to protect a network using compact attack graphs. First, we extract all possible attack paths which reach predetermined critical resources embedded in the network. The exploit or initial condition which contributes the most to attack paths with least cost is selected to be removed. This process continues iteratively and a security analyst can stop it when the total cost exceeds the allocated budget. The experimental results show that our algorithm scales almost linearly with the size of the networks and it can be applied to large-scale graphs with a very large number of nodes. They also show that the algorithm finds nearly minimum cost solution compared to optimal solution. In addition to providing a network-hardening solution, our proposal measures the security level of the network in every step to demonstrate how vulnerable the network is against threats. This accompanying feature is beneficial for network security assessment and situation awareness.