Joint overlay routing and relay assignment for green networks
Yeşil ağlar için bütünleşik üstten destekli rotalama ve röle ataması
  1. Tez No: 371829
  2. Yazar: FATMA EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ, YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖZÜPEK KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Veri ve iletişim teknolojilerinde enerji tüketimi son yıllarda önemli bir konu haline gelmiştir. Enerji tüketim maliyetleri ve çevresel faktörler kablolu ağlarda yeşil ağ çözümlerini gerektirmektedir. Üstten destekli rotalama, normalde kullanılan rotalama mekanizmalarının standartlarını değiştirmeye gerek kalmadan performansını ve güvenilirliğini arttıran bir metottur. Bu çalışmada, kablolu ağlardaki üstten destekli rotalama, enerji etkinliği açısından ele alınmıştır. Üstten destekli rotaları ve röle düğümlerini belirleyen JORRA (Bütünleşik Üstten Destekli Yönlendirme ve Röle Ataması) isimli bir optimizasyon problemi tanımladık. Ağdaki kaynak-hedef ikilileri için enerji etkinliği ve güvenilirlik arasındaki dengenin yanısıra röle maliyetleri, ağ elemanlarının uyutma modunun olup olmayacağı gibi konuları da göz önüne aldık. JORRA problemini ILP olarak tanımladık. Bunun yanısıra polinom zamanlı iki buluşsal algoritma tasarlayarak performans değerlendirmesi ile bu algoritmaların pratik uygulamalara elverişli olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Power consumption of information and communication technologies (ICT) has increasingly become an important issue in the last years. Both energy costs and environmental concerns call for energy aware“green”networking solutions in wired networks. Overlay routing is an attractive method to enhance the performance and reliability of routing mechanisms without the need to change the standards of the current underlying routing. In this work, we focus on overlay routing in wired networks from an energy efficiency perspective. We formulate an optimization problem called JORRA (Joint Overlay Routing and Relay Assignment), which jointly determines the overlay routing paths and relay nodes. We consider issues such as the relay costs, whether the network elements can be put into sleep mode or not as well as the energy efficiency and reliability trade off for source and destination pairs in the network. We formulate JORRA as an integer linear program. Moreover, we propose two polynomial time heuristic algorithms and demonstrate through performance evaluation that our heuristics are suitable for practical implementation.