A customer-oriented choice model: The integration of discrete choice experiment and Kansei Engineering
Müşteri odaklı seçim modeli: Ayrık seçim deneyi ile Kansei Mühendisliğinin bütünleşimi
  1. Tez No: 696885
  2. Yazar: MERVE GÜNDÜZ CÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KAPUÇUGİL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz teknoloji çağında ve hızla devam eden küreselleşmede tüketiciler ürün seçimlerinde daha da bilinçli ve seçici hale gelmiştir. İnternetin tüm nimetlerinden yararlanarak insanlar birkaç dakika içerisinde fiyat karşılaştırması yapan siteleri kullanarak ürünün en ucuz nerede olduğunu görebilir, kullanıcı yorumlarını okuyarak ürünün olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenebilir, aynı ihtiyacı karşılayan başka bir ürün alternatifi bulabilir. Ayrıca, hem müşterilerin önemsediği ürün özellikleri hem de müşterilerin o ürüne ilişkin algı ve hislerine dayalı değerlendirmelere göre ürün tasarlamak, üreticilerin pazarda avantaj sağlamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda tüketici davranışı çalışmaları hızlanmış ve bu alanda birçok yeni yöntem ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, Kansei Mühendisliği ve Ayrık Seçim Deneyinin bütünleşimi ile güçlendirilmiş bir müşteri odaklı bir seçim modeli önermektir. Bu bağlamda önerilen model ile hem tüketicilerin faydasını enbüyükleyen ürün alternatifi hem de tüketicilerin bu alternatife ilişkin algı ve duyguları ortaya çıkarılacaktır. Bu çalışmada, Kansei Mühendisliği ve Kesikli Seçim Deneyinin bütünleşimi ile güçlendirilmiş müşteri odaklı bir seçim modeli önerilmiştir. Bu modelin amacı, hem ürün özelliklerini hem de ürünle ilgili algı ve duyguları belirlemektir. Önerilen model ile hem müşterilerin faydasını enbüyükleyen ürün alternatifi hem de müşterilerin bu alternatife ilişkin algıları ve duyguları ortaya çıkarılmıştır. Benzer bağlamdaki çalışmalardan farklı olarak, müşteriler ürün alternatiflerini sıralamak veya derecelendirmek yerine doğrudan kendilerine sunulan alternatifler arasından seçim yaptıkları için gerçek seçim davranışlarına daha yakın sonuçlar elde edilmesi planlanmaktadır. Önerilen modelin aşamalarına bağlı olarak, konu uzmanları/tasarımcıları yardımıyla öncelikle ürün özellikleri ve Kansei kelimeleri toplanır. Daha sonra iki ardışık deney tasarlanmıştır. İlk deneyde, müşterilerden belirlenen nitelik ile oluşturulan varsayımsal ürünler arasından en çok tercih ettikleri alternatifi seçmeleri istenir. Deneysel veriler, çeşitli ayrık seçim analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilir ve buna göre, hem müşterilerin faydasını hem de özniteliklerin kısmi-değerli faydalarını maksimize eden alternatif ortaya çıkar. Ardından, ürün özellikleri kullanılarak oluşturulan ürün alternatifleri ikinci deneyde müşterilere sunulmaktadır. Bu kez alternatiflerin müşterilerde uyandırdığı duygu ve algıları ortaya çıkarmak için, ürün alternatifleri Semantik Diferansiyel Ölçeğinden çıkarılan Kansei kelimeleri ile değerlendirilir. Çalışmanın niteliğine, uzmanın bilgisine ve günün koşullarına bağlı olarak veri analizine uygun nicel yöntemler belirlenir ve bu yöntemler kullanılarak ürünleri tanımlayan kelimeler ortaya çıkarılıt. Bu iki ardışık deneyin sonunda, müşteri odaklı ürünün özellikleri ve müşterilerin hissi/algıları ortaya çıkarılmaktadır. Bu çalışmada önerilen model bir dersin yeniden tasarım sürecinde uygulanmıştır. Dersin iki ve üç düzeyli sekiz özelliği ile gerçekleştirilen Ayrık Seçim Deneyi sonunda öğrencilerin en çok hangi sınavların yapılacağı, soru çözüm oturumunun nasıl gerçekleştirileceği ve dönem projesi için gruplarının kim tarafından belirleneceğini ifade eden özelliklere önem verdiği ortaya çıkmış ve öğrenci faydasını enbüyükleyen ders alternatifi oluşturulmuştur. Ardından Kansei Mühendisliği Deneyi gerçekleştirilmiş ve kullanılan Kansei kelimelerinin gruplandırılması yapılmıştır. Son olarak ders özellikleri ile Kansei kelimeleri arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bu çalışma Kesikli Seçim Deneyi ile Kansei Mühendisliğinin bütünleşimi ile güçlendirilmiş bir seçim modeli sunması ile literatüre katkı sağlamaktadır. Bu modelin var olan ya da olmayan tüm ürün ve hizmetlerin seçimlerinin modellenmesinde kullanılabilecek etkili bir model olması ve ürün özellikleri ile müşterilerin ürüne beslediği his ve algılarını aynı anda değerlendirmesi modelin en önemli özellikleridir.
Özet (Çeviri)
In today's age of technology and rapidly continuing globalization, consumers have become even more conscious and selective in their product choices. By taking advantage of the internet, people can see where the product is cheapest, learn the positive and negative aspects of the, and find another product alternative that satisfies the same need. Besides, designing products based on the product features and people's feelings is having of great importance for manufacturers to gain advantage at the market. In this regard, the studies of consumer behavior accelerated, and many new methods has emerged in this field. One of these methods, the Discrete Choice Experiment (DCE) uses design and analysis of experiments to reveal consumers' preferences on products and services. Another method, Kansei Engineering transfers people's psychological feelings and images to the product design process. In this study, a customer-oriented choice model reinforced by the integration of Kansei engineering and DCE is proposed. The aim of this model is to determine both product attributes and perceptions and feelings about the product. With the proposed model, both the product alternative that maximizes the customers' utility and the perceptions and feelings of customers are revealed. Unlike studies in similar context, it is planned to obtain results that are closer to the actual choice behaviors, since people directly choose from the alternatives offered instead of ranking or rating the product alternatives. In the model, firstly product attributes and Kansei words are collected by the help of subject matter experts/designers. Then, two consecutive experiments are designed. In the first experiment, customers are asked to choose their most preferred alternatives among hypothetical products created with the determined attribute. The data are analyzed using several discrete choice methods and accordingly, the alternative maximizes both the utility of the customers and the attributes' part-worth utilities is revealed. Next, the product alternatives created based on product attributes are presented to the customers in the Kansei Engineering Experiment. This time, to reveal the feeling and perceptions that the alternatives arouse in customers, the product alternatives are evaluated by the Kansei words. By using suitable quantitative methods, the words that define the products are revealed. At the end of two experiments, the attributes and feeling/perceptions of consumer-oriented product are elicited. The model was applied in designing a university course. At the end of the DCE, it was revealed that the students attach importance to the attributes that express how the examination is handled, and the problem-solving session will be held, and who will determine their groups for the term project. In addition, a course alternative that maximizes student utility has been generated. Then, after the KEE the relationship between course attributes and Kansei words is shown. This study contributes to the literature by presenting a choice model enhanced by the integration of DCE and Kansei Engineering. This model is an effective model that can be used in modeling the choices of all existing or non-existent products and services, and it simultaneously evaluates product attributes and customers' feelings and perceptions about the product.