Effects of pricing and fleet structure on the airline fleet assignment problem
Fiyatlandırma ve filo yapısının havayolu filo atama problemine etkisi
  1. Tez No: 371852
  2. Yazar: YASEMİN KALAFATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Filo atama problemi uçuş işletme maliyetleri ile doğrudan ilişkili olması ve filo yapısı kararının yolcu gelirlerini etkilemesi göz önüne alındığında, havayolu maliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Temel filo atama problemi güzergah talepleri ve gelir yönetimini göz ardı etmektedir. Bu çalışmada, bir Türk ve Avrupa havayolunun gerçek verileri kullanılarak, filo atama için bir karışık-tamsayı programlama modeli olan Güzergah Tabanlı Filo Atama Modeli çözülmüştür. Filo atama kararı üzerindeki etkisine dayanarak, güzergah fiyatı, talebi ve filo yapısı etmenlerinin etkileşimini incelemek için bir çok etkenli deney tasarımı inşa edilmiştir. Tasarımda, fiyat ve talep etkenleri için yüzde değişim, filo yapısı için ise farklı filo bileşimleri olmak üzere her etken için düzey belirlenmiştir. Model üç veri seti ile fiyat, talep ve filo yapısı etkenlerinin her düzeyi için eniyiliğe çözülmüştür. Model sonuçları farklı bağımlı değişkenler için deney tasarımına uygun olarak bir istatistiksel yazılım ile analiz edilmiş ve her etkenin etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar filo atama kararının ve yolcu kayıplarının güzergah fiyatı, talebi ve havayolu filo yapısı ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The fleet assignment problem constitutes a significant part of airline costs, given that flight operating costs are directly related to it and the fleeting decision affects passenger revenues. The basic fleet assignment problem overlooks itinerary demands and revenue management. In this study, a mixed integer planning model for fleet assignment that incorporates itinerary-level demands, the Itinerary-based Fleet Assignment Model is solved, utilizing real data from a Turkish and a European airline. A multi-factorial experimental design is constructed to examine the interactions of itinerary-based fares, demand and fleet structure based on their effect on the fleet assignment decision. The design defines levels for each factor, representing a percent change in the fare and demand parameters, and different fleet compositions for the fleet structure. The model is solved to optimality for three datasets, for each level of the factors fare, demand and fleet structure. The results are analyzed by a statistical software with respect to different response variables and the effect of each factor to fleet assignment is investigated. Results indicate that fleeting contribution and passenger losses are strongly related to itinerary pricing, demand, and fleet structure.