Shape optimization of thin-walled tubes under high-velocity axial and transverse impact loadings
Eksenel ve yanal çarpışma yüklerine maruz ince cidarlı yapıların şekil eniyilemesi
- Tez No: 371853
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnce cidarlı borular yapısal uygulamalarda en çok kullanılan elemanlardandır. Daha spesifik bakıldığında, taşıtlarda pasif güvenlik sistemleri, örneğin tampon kirişi ve tampon kirişi braketi, olarak kullanılırlar. Bu parçalar, genel bir bakış açısından, üz- erlerine gelen yükleri yanal ve eksenel yönde alırlar. Bu çalışmanın amacı bu parçaların çarpışma kabiliyetlerini azami hale getirilmesi için bir yöntem ortaya koymaktır. Bu method tampon kirişi ve tampon kirişi braketinin şekilsel eniyilemesi tasarım sürecine uygulanmıştır. Söz konusu parçalar taşıtın 64 km/h hızla %40 ının bir bariyere çarp- tıgı durumu inceleyen EuroNCAP testi esas alınarak irdelenmiştir. Bu test Açık Sonlu Elemanlar metodu kullanılarak simule edilmiştir. Aracın tamamının simulasyonu yapıl- maktansa, araç ana gövdesi basitleştirilmiş bir modele benzetilmiştir. Parçalar genetik algoritma ve Nelder&Mead algoritmalarının birleşiminden elde edilen melez bir al- goritma vasıtası ile şekilleri eniyilenmiştir. Eniyileme sonucunda önemli ilerlemenin sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thin-walled tubes are one of the most commonly used parts in structural ap- plications. More specifically, they are used as passive safety measures in vehicles like bumper-beams and crash-boxes. They take loads either mainly in the axial direction or transverse direction. The objective of this study is to develop a design optimization methodology to maximize the crash-worthiness of such parts. The method is applied to obtain optimal shape designs of a bumper-beam and a crash-box. They are modeled under the loading conditions in standard EuroNCAP tests in which the vehicle hits a deformable barrier with 40% offset by 64 km/h speed. The crash event is simulated us- ing explicit finite element method. A lumped parameter model is developed to account for the structural response of the main vehicle body by a parametric system identi- fication method. The tubes are optimized by a hybrid search algorithm combining genetic algorithm and Nelder&Mead simplex search. The results indicate significant improvement in the crash-worthiness of the tubes.