Measurement of Javascript applications' readiness to untrusted data using Bayesian networks
Javascript uygulamalarında güvenilir olmayan verilere karşı hazırlığının Bayesian ağları ile ölçülmesi
- Tez No: 371857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞKAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde web uygulamaları hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Kullanıcılar birçok önemli ihtiyaçlarını web uygulamaları aracılığı ile yapmaktadır. Örneğin; şahsi veya özel bilgilerini saklamak, banka işlemlerini, alışverişlerini yapmak vb. Bu yüzden web uygulamaları saldırılmak için, hacker'lar gibi kötü niyetli şahıslara çok cazip gelmektedir. Ek olarak, JavaScript dilinin kullanımı özellikle arka-uç geliştiricilerine de servis vermeye başladıktan sonra, web uygulamaları geliştiricileri tarafından kullanımı hızlıca artmaya başlamıştır. Böylece JavaScript hem ön-uç hem de arka-uç geliştiricilerini tek çatı altına toplamaya başarmıştır. Bununla beraber, JavaScript'in sağladığı esneklikler ve jQuery gibi bir kütüphanenin popüler olması, web uygulamaları geliştiricileri için cazip olmuştur. OWASP'ın son güncellemeleri bize ilk 25 güvenlik zafiyetini vermiştir. Sonuçlara göre, SQL enjeksiyonları (CWE-89) ve işletim sistemleri komut enjeksiyonları (CWE-78) listenin 1. ve XSS (CWE-79) saldırıları 3. sırada yer almıştır. Sonuçlar bize listenin ilk 3 sırasında 3 girdi zafiyetini göstermiştir. Böylece, girdi zafiyetlerinin bizim için kritik olduğu söyleyebiliriz. Ancak, geliştiriciler halen girdilerini doğrulama ya da girdi zafiyetlerine karşı koruma sağlayabilecek kütüphaneleri kullanmakta başarısız oluyorlar. Bu tezde, JavaScript uygulamalarındaki fonksiyonların parametrelerinin doğrulanıp doğrulanmadığı analiz ediyoruz. Daha sonra, doğrulanmayan girdilere göre Bayesian Ağı oluşturarak, güvenilir olmayan verilere karşı hazırlığını ölçüyoruz.
Özet (Çeviri)
Web applications have become an integral part of our daily lives. People mostly provide their important needs, such as people keep their private data, do their banking transactions, shopping etc. through web applications. Therefore, web applications have been an attractive target to malicious individuals and organizations. The usage of JavaScript language by web application developers is increasing very fast, especially after JavaScript started to service back-end developers as well. Therefore, JavaScript has incorporated both front-end and back-end developers. Concurrently, due to flexibility and its most popular library called jQuery, JavaScript has become an attractive to web application developers. OWASP updates the top 25 security vulnerabilities regularly. According the results, SQL Injection (CWE-89) and Operating System Command Injection (CWE-78) has taken the 1st place and Cross-Site Scripting (XSS) (CWE-79) has taken the 3rd place. The results shows that three input validation based vulnerabilities appear in the top three; therefore, it can be said that input validation vulnerabilities have become critical vulnerabilities of web applications. However, developers still fail to validate the inputs or use libraries to protect their web applications against input validation vulnerabilities. In this thesis, JavaScript application's functions are analyzed to determine if their parameters are validated or not. Then, according to the invalidated inputs, a Bayesian Network to measure its readiness to input validation vulnerabilities is generated.