İstemci taraflı javascrıpt çerçevelerinin web sayfası yükleme performansına etkilerinin incelenmesi
Analyzing the effects of client side javascript frameworks on web page load performance
  1. Tez No: 611403
  2. Yazar: BEKİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma kapsamında, istemci taraflı web uygulaması geliştirme sürecinde kullanılan çerçeveler ve ortaya koydukları yaklaşımların, web sayfası yükleme performansına etkileri araştırılmıştır. Çalışmada şablonlama ve dom oluşturma yaklaşımları referans uygulama üzerinde, araştırma kapsamında geliştirilen yardımcı performans ölçüm kütüphanesi ve gezinme zamanlaması programlama ara yüzü aracılığıyla farklı tarayıcı platformları üzerinde ölçülmüştür. Çalışmada 100 nesnelik veri boyutlarında çerçeve kullanımının dom oluşturma süresini ve buna bağlı olarak sayfa yükleme zamanını, kullanıcı tarafından farkedilebilir sürelerde etkilemediği sonucuna varılmaktadır. Veri boyutu 1000 nesneye çıkarıldığında ise sanal dom oluşturma yaklaşımının yükleme zamanları bağlamında düşük performans gösterdiği sonucuna ulaşılmaktadır. Sonuç olarak, istemci taraflı web uygulamalarında küçük veri boyutlarında ortaya konulan mimari yaklaşımların günümüz donanım kapasitesinde kullanıcı deneyimi düşünüldüğünde ihmal edilebilir sürelerde fark oluşturduğu gözlemlenmektedir. Ancak veri boyutu büyüdükçe çerçevelerin sayfa yükleme süreleri arasında oluşan farkın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the frameworks used in client-side web application development process and their effects on web page loading performance were investigated. Templating and dom construction approaches were measured on the reference application through different browser platforms with NavigationTimingAPI and with a performance measurement library developed within the scope of the research. We found that the usage of frameworks with data size up to 100 objects does not affect the page load time with a noticeable time period by the user. When the data size is increased to 1000 objects, it is shown that the virtual dom creation approach performs poorly in context of loading times. As a result, it is observed that the architectural approaches revealed in the small data sizes in client-side web applications make a difference in negligible periods in today's hardware capacity, considering the user experience. However, as the data size increased, the gap between the page load times of frameworks also increased.