Participatory planning support system for assessment of spatial conflicts in Izmir Peninsula
Mekânsal çakışmaların değerlendirmesinde katılımcı planlanma karar verme destek sistemi: İzmir Yarımada örneği
- Tez No: 371856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖMÜR SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Önerilen mekansal gelişme stratejilerinin olası etkilerinin zaman sürecinde irdelenmesi planlama süreci için kritik önem taşımaktadır. Diğer yandan güncel ve doğru verinin kullanımı ile gerçekleştirilen sağlıklı mekânsal analizler sürdürebilir planlamanın temel elemanlarıdır. Planlama Destek Sistemi temelde verilerin toplanması, zaman içerisindeki değişimlerin gözlenmesi, analizlerin yapılması ve bilgilendirilmiş mekansal gelişim kararları için Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) kullanımına dayanmaktadır. Bu çalışma kırılgan yapı özelliği gösteren doğal çevrelere yönelik gelişim stratejileri arasındaki olası çatışmaların değerlendirilmesine yönelik bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yaklaşım doğal değerlerin ve alana ilişkin önceliklerin, faktörlerin ağırlıklarının ilgili taraflarca bütüncül bir yapıda değerlendirildiği bir Planlama Destek Sistem'ine dayanmaktadır. Başka bir deyişle bu çalışma, model çıktılarının değerlendirilmesi ile doğal yapı ve bölgedeki değerlerin ArcGIS yazılımı içerisinde geliştirilen çatışma modelinin Delphi yöntemine katılması ile çıkar gruplarının 'da sürece dahil olduğu bir çerçeveye sahiptir. Bu model gelişme stratejilerinin hassas bir yapıya sahip doğal çevreler üzerindeki etki düzeylerini kendi içerisinde karşılaştırmalı olarak ortaya koymakta ve buna göre ortaya çıkan çatışma alanlarını görselleştirmektedir. Önerilen modelin çıktıları, hassas yapıya sahip olması nedeni ile alternatif senaryolar arasında çatışmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda karar verme mekanizmaları için yol gösterici niteliğe sahiptir. Buna ek olarak, model hem verilerin toplanmasında hem mekânsal analizlerin değerlendirilmesinde halk katılımını sürece dahil etmektedir. Bu ise bölgeye ilişkin olarak yerelin bilgisinin toplanması ve mekansal karar verme sürecinde ortak bir görüş üzerinde uzlaşılması sonucunda uygulanabilirliği yüksek olan bir planlama pratiğini gündeme taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Development strategies and their possible impacts over time as a consequences of proposed spatial development are one of the main concerns of planners in planning process. Understanding the impact of these changes on environment and balanced management to distribute resources are essential indicators for planning approach aiming to achieve the sustainable development. A precise, accurate and up-to-date data in addition to reliable spatial analysis are basic requirements of sustainable decision making. A Planning support system (PSS) is mainly based on collecting, monitoring, analyzing data and evaluating the impacts of alternative planning scenarios using Geographical Information Systems (GIS) for contributing spatial decisions. This study offers an approach to evaluate possible conflicts between development strategies in an environmentally sensitive areas. The approach is based on a PSS which integrated collaboratively weighted scenarios and natural assets. The study identify a framework for Co-production of data, evaluation of model outcomes and ranking natural and regional assets in cooperation of interest groups by utilizing Delphi survey in a conflict model of Esri ArcGIS. This model reveals impact level of development strategies on environmentally sensitive area and geographically map the conflicts of these strategies on each other and nature. The outcomes of model assist decision makers to produce alternative approaches for sensitive areas where conflicts of different polices are inevitable. Additionally the model utilize public participation in both gathering data and evaluating spatial analysis. This lead to a more adoptable planning practice where planners reach to public knowledge about region and guaranty guaranty consensuses in spatial decision making.