Novel microstrip antennas for multiband and wideband applications
Çok bantlı ve geniş bantlı uygulamalar için özgün mikroşerit antenler
  1. Tez No: 371865
  2. Yazar: GÖKSENİN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUŞTEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, çeşitli kablosuz sistemler için log periyodik dipol dizi ve düzlemsel monopol olmak üzere iki farklı tipte dört adet özgün mikroşerit anten tasarlanmıştır. İlk tasarımda, standart basılı log periyodik dipol dizi antenin çok bantlı davranışı, alt-bölümlü konik besleme kullanılarak geniş bantlı hale dönüştürmüş ve antenin çalışma bantgenişliği bir besleme noktası yaması kullanılarak arttırılmıştır. Böylece, önerilen anten GPS (L1 ve L2), PCS, IMT-2000, WLAN, WiMAX, UWB ve X Bant sistemleri için uygun hale gelmiştir. Diğer tasarımlar küçük boyutlara ve düşük grup gecikmesine sahip basılı düzlemsel monopol antenlerdir. Mikroşerit içe doğru besleme, bölümlü tasarlama ve yarık yükleme yöntemleri geniş bant ve çok bantlı basılı düzlemsel tek kutuplu anten tasarımlarında temel olarak kullanılmıştır. İlk basılı düzlemsel tek kutuplu anten WLAN, WiMAX, UWB ve X Bant sistemleri için miktoşerit içe doğru besleme ve bölümlü tasarlama methotları kullanılarak tasarlanmıştır. İkinci ve üçüncü tek kutuplu tasarımlarında ise yarık yükleme tekniği de kullanılmıştır. Bu teknik hem fazladan rezonans frekanslarının uyarılmasında hem de S11 perferomansının -10 dB seviyesinin altında tutulmasını sağlamıştır. İkinci tek kutuplu tasarımında, PCS bandı için özgün bir yarık geometrisi ilk tek kutuplu anten tasarımı üzerine uygulanmıştır. Ardından, istenilen rezonans frekansı gerekli bantgenişliği ile birlikte elde edilmiş ve anten UWB ve X Banda ek olarak PCS bandına da uygun bir hale gelmiştir. Üçüncü tek kutuplu tasarımında ise başka bir özgün yarık geometrisi yine ilk tek kutuplu anten tasarımı üzerine GPS bandı için uygulanmıştır. Sonuç olarak anten WLAN,WiMAX,UWB ve X Bantlarına ek olarak GPS bandı için de uygun hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four novel microstrip antennas are designed for various wireless systems in two different types which are log periodic dipole array and planar monopole. In the first design, multiband behavior of standard printed log periodic dipole array antenna is converted to wideband by employing sub-sectional tapered feeding and the operating bandwidth is increased by using a feed point patch. By the way, the proposed antenna becomes capable of GPS (L1 and L2), PCS, IMT-2000, WLAN, WiMAX, UWB and X Band systems. The other designs are printed planar monopole antennas which have small size and low group delay. Microstrip inset feeding, sectional design and slot loading methods are basically used for these antennas. First printed planar monopole antenna is designed for WLAN, WiMAX, UWB and X Band applications by employing inset feeding and sectional design. In the second and the third printed monopole designs, slot loading technique is also employed. It provides both exciting extra resonance frequencies and keeping S11 performance below -10 dB level. In the second design, a novel slot geometry is implemented on the first printed monopole design for PCS band. Then, desired frequency resonance with required bandwidth is reached and the antenna becomes capable of PCS in addition to UWB and X Band. In the third design, another novel slot geometry is also implemented on the first printed monopole design for GPS band. Consequently, the antenna becomes capable of GPS in addition to WLAN, WiMAX, UWB and X Band.