Preparation of novel fiber coatings for solid phase microextraction of flavonoids
Flavonoidlerin katı faz mikroekstraksiyonu için yeni fiber kaplamalarının hazırlanması
  1. Tez No: 371864
  2. Yazar: MERAL ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU, DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Flavonoid içeren çok sayıda bitki gıda, ilaç ve kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Literatür çalışmaları ilk ilaçların bitkisel kaynaklı olduğunu göstermektedir. Flavonoidlerin farklı alanlardaki uygulamaları yeni ekstraksiyon ve tayin yöntemlerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada, üç farklı katı faz mikroekstraksiyon kaplamaları üretilmiştir. İlk olarak, sol-gel yöntemi ile sentezlenen baicalin- ve imidazole- grupları ile işlevselleştirilmiş kaplamalar yer almaktadır. Bu fiberler hem manuel kaplama ile hem de sol-jel kaplama cihazı (dip coater) kullanarak üretilmiştir. Fonksiyonelleştirilmiş silika fiberler taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edilmiştir ve elde edilen sonuçlara göre sol-jel kaplama cihazı ile yapılan kaplamalarda homojen kaplamalar elde edilmiştir. İkinci kaplamalarda ise polistiren kalıp yöntemi uygulanarak sentezlenen monolitik silikayı içermektedir. Sentezlenen monolitik silika daha sonra baicalin- ve imidazole- grupları ile işlevselleştirilmiştir. Son kaplama yönteminde moleküler baskılama yöntemi ile silika sentezlenmiştir. Bu yöntemde, sol-jel ile sentezlenen moleküler baskılı silikada TEOS çapraz bağlayıcı, APTES fonksiyonel monomer, quersetin kalıp molekül ve AlCl3 ise lewis asit olarak kullanılmıştır. Baikalin ile işlevselleştrilmiş monolitik silika ve moleküler baskılı silikanın karakterizasyonu SEM, FTIR, TGA ve elemental analiz yöntemleri ile yapılmıştır. Flavonoidlerin katı faz mikroekstraksiyonundan sonra, bu bileşikler Zorbax Eclipse XDB-C18 (5µm, 4.6x150mm) kolonunda ile 25ºC'de gradient elüsyon uygulayarak ayrılmasından sonra HPLC-DAD yöntemi ile 335 nm tayin edilmiştir. Hazırlanan kaplamalar apigenin, apigetrin, eriodictyol, isoquercitrin, luteolin, and quersetinin katı faz mikroekstraksiyonunda kullanılmıştır. Baikalin ile işlevselleştirilmiş monolitik silika ve moleküler baskılı silika ile kaplanan fiberler ile yüksek ekstraksiyon performansı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many plant species contain flavonoids which are widely utilized in food, pharmaceutical and cosmetics industries as additives. Literature studies show that most of the earliest drugs were of plant origin. Application of flavonoids in many fields necessitates the development of new extraction and determination methods in various samples. In this study, three different types of solid phase microextrcation coatings were produced. The first one is baicalin- and imidazole-functionalized silica fibers via sol-gel method. Both manual and dip-coating were employed. The fibers were examined by SEM and the results show that dip-coating produced more homogeneous coatings. The second one is the polystyrene templated preparation of monolithic silica. Then, it was functionalized with baicalin- and imidazole-groups. The last solid phase microextraction coating is the molecularly imprinted silica. In this case, a sol-gel process was used to synthesize molecularly imprinted silica with TEOS as the crosslinker reagent, APTES as a functional monomer, quercetin as the template molecule, and AlCl3 as a lewis acid. Characterization of baicalin-functionalized monolithic silica and molecularly imprinted silica was achieved by SEM, FTIR, TGA and elemental analysis. SPME extractions were followed by HPLC-DAD at 335 nm after separation of flavonoids on a Zorbax Eclipse XDB-C18 (5µm, 4.6x150mm) column at 25.0°C with gradient elution using methanol and water (containing 0.10% acetic acid). Functionalized silica fibers were utilized in solid phase microextraction of apigenin, apigetrin, eriodictyol, isoquercitrin, luteolin, and quercetin. Their results demonstrated that higher extraction efficiency can be obtained with baicalin-functionalized monolithic silica and molecularly imprinted silica coated fibers.