Analysis of olfactory evoked potentials
Olfaktör uyarılmış potansiyellerin analizi
  1. Tez No: 371866
  2. Yazar: BİLAL ORKAN OLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ACAR SAVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz teknolojisi ile birlikte gelişim gösteren laboratuvar ve ölçümleme olanakları, beyin araştırmalarını çeşitli bilim dallarının ilgi odağı haline getirmiştir. Literatürde, beynin koku uyaranına karşı göstermiş olduğu yanıtlılığının incelenmesi ile ilgili yapılan çalışmaların azlığı, bu konu üzerinde çalışmamız için ana motivasyon kaynağı olmuştur. Yapılan bu tezde, olfaktör ve trigeminal etkili koku uyaranların, beyin yanıtlılığını nasıl etkilediği, kişilerden toplanan Elektroensefalogram (EEG) işaretlerinin zamana bağlı dalgacık entropisi ile incelenmiş ve ayrık zaman pencereleri ile ortalama entropinin anlamlılık derecesi istatistiksel testler ile gösterilmiştir. Koku performansının klinik olarak değerlendirilmesi esnasında önemli öznitelikler olan olfaktör uyarılmış potansiyeller ve trigeminal uyarılmış potensiyellerin bileşenleri, EEG işaretine kıyasla düşük genliklidir. Bu potansiyellerin EEG işaretlerinden ayrıştırılması için farklı sinyal işleme teknikleri denenmiş ve en uygun teknik çeşitli istatistiksel kıyaslamalar ile belirlenmiştir. Bütün bunların yanı sıra, klinik çalışmalara katkı sağlayacak, kişinin bazal aktivitesinden etkilenmeyen ve sübjektif yorumlara kapalı bir koku performans metriği önerilmiştir. 19 hasta üzerinde uygulanan bu metriğin sübjektif koku performans testleri ile ilintili olduğu istatistiksel testler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the growing opportunities of laboratories and measurement techniques, cognitive science attracts many researchers interest from other branches of science. In the literature, lack of studies related to the brain's responsiveness against the olfactory stimuli has been the main source of motivation for our work on this issue. In this thesis, it is examined by means of time-dependent wavelet entropy of Electroencephalographic (EEG) signals which is collected from individuals that how olfactory and trigeminal effective odor stimuli affects responsiveness of the brain. Significance and meaningfulness of the results are shown with statistical tests of average entropy in the discrete time windows. Due to its nature of small amplitude in comparison with ongoing EEG activity, it's hard to observe the components of olfactory evoked potentials and trigeminal evoked potentials. In order to separate these components from ongoing EEG, different signal processing techniques have been employed in this thesis. And, findings from these techniques have been conveyed to statistical tests to determine the most suitable technique for that purpose. Additionally, a novel smell performance identification metric have been offered for clinical studies that is not affected by basal activity of brain and subjective review, for objective assessment of smell performance. Statistical test result have shown that, results of this technique which is performed on 19 participants, and their TDI scores obtained from Sniffin' Stick test battery, are in a strong correlation.