Chemical characterization of olive oils from Karaburun Peninsula
Karaburun Yarımadası zeytinyağlarının kimyasal karakterizasyonu
  1. Tez No: 371875
  2. Yazar: OĞUZ UNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BANU ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İzmir'in Karaburun Yarımadası ve çevresinde yoğun olarak yetişen Erkence zeytin çeşidi diğer zeytin çeşitlerine gore daha fazla yağ içeriğine sahip olmasına ve daha erken olgunlaşmasına rağmen bu zeytinden elde edilen yağların kimyasal özellikleri derinlenmesine incelenmemiştir. Coğrafi belirteç etiketi alınabilmesinde bu zeytinyağlarının kimyasal karakterlerinin tanımlanması yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı asal bileşenler analizi ve kısmi en küçük kareler regresyonu gibi kemometrik yöntemler kullanılarak Karaburun yöresindeki Erkence çeşidi zeytinden elde edilen yağların bazı önemli kimyasal özelliklerini saptamak ve Yarımadanın çeşitli yörelerinden gelen zeytinyağlarının farkını incelemektir. Bu amaç için 64 adet zeytinyağı örneğinin toplam fenol içeriği, yağ asiti profili, fenolik profili, toplam karoten ve klorofil içeriği, oksidatif kararlılığı belirlenmiştir. Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrası da değerlendirilmiştir. Asal bileşenler analizi sonuçlarına göre coğrafi kökene dayalı sınıflandırma göreceli olarak en başarılı şekilde Fourier dönüşümlü kızılötesi spektra analiziyle belirlenmiş iken fenol ve yağ asiti profilleri bölgeler arası ayrımda çok başarılı sonuçlar vermemiştir. Ayrıca, çalışılan yağların tümünün oksidatif kararlılığı Fourier dönüşümlü kızılötesi spektra ve çeşitli kimyasal parametreler kullanılarak tahmin edilmiştir. Oksidatif kararlılık kızılötesi spektradan başarılı bir şekilde tahmin edilirken çeşitli kimyasal parameterlerden tahmin o kadar da başarılı değildir. Kızılötesi spektra başka kimyasal parametreleri tahmin etmede de kullanılmıştır. Kısmi en küçük kareler regresyonu sonucunda klorofil ve karoten, önemli yağ asitleri (oleik, linoleik ve palmitik) ve bazı fenolik maddeler (p-coumaric, hydroxtyrosol) tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chemical characteristics of olive oils produced from Erkence olive variety that is mainly grown around Karaburun Peninsula of İzmir have not been investigated thoroughly although this variety has high oil content and ripens earlier compared to other olive types. Identifying the chemical characteristics of olive oils could be useful to obtain geographical indication labelling for olive oils produced from this variety. Aim of this study is to determine some important chemical characteristics of olive oils from Erkence olive variety produced in Karaburun region and to investigate the differences in olive oils that come from various parts of the Peninsula using chemometric techniques as principal component analysis (PCA) and partial least square (PLS) regression. For this purpose, total phenolic content, fatty acid profile, phenolic profile, total carotene and chlorophyll contents and oxidative stability of 64 olive oils were determined. FTIR spectra for these oils were also evaluated. According to PCA results, classification with respect to geographical origin was relatively more successful with FTIR analysis while phenolic and fatty acid profiles did not result very satisfactory separation between regions. Moreover, FTIR spectra and various chemical parameters were used to predict oxidative stability of all olive oil samples. Oxidative stability was predicted successfully from IR spectra whereas prediction from chemical parameters was not that successful. IR spectra were also used to predict various chemical parameters. As a result of PLS regression; chlorophyll and carotenoid, some individual phenolic components (p-coumaric, hydroxtyrosol) and some major fatty acids (oleic, linoleic and palmitic) were predicted.