Quantum control and generation of quantum entanglement
Kuantum kontrol ve kuantum dolanıklığın oluşturulması
  1. Tez No: 371878
  2. Yazar: SEVİL ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, dolanıklığın oluşturulması kontrollü bir çevrede çalışılmıştır. İlgilenilen model system kavite alanı ile etkileşen bir çift atomdan oluşmaktadır. Kavite alanı, kararlı durum alan populasyonunun elde edilmesi için şiddetli bir şekilde sönümlenmekte ve pompalanmaktadır. Bu nedenle, kavite alanını adyabatik olarak eleyebiliriz ve sadece kübitlerin zamanda gelişimini ifade eden yoğunluk operatörünü elde edebiliriz. Öncelikle ilgilenilen sistem, kavite duvarlarından sızan fotonlar üzerinde hicbir ölcüm yapılmaksızın, kararlı durumda analiz edilmiştir. Bu şekilde, bu sistemdeki maksimum dolanıklık için ngerekli ideal fiziksel parametreler belirlenmiştir. İkinci aşamada, kaviteden sızan fotonlar üzerinde doğrudan ölçümler yapıldığını varsayıyoruz ve dolanıklığın gelişimini kuantum yörünge yaklaşımı üzerinden gözlemliyoruz. Kuantum yörünge yaklaşımını Monte Carlo yöntemi ile simüle etmekteyiz. Dolanıklık miktarı, zamanın ve gözlenen foton sayısının bir fonksiyonu olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the generation of entanglement is studied in a controlled environment. The model system of interest includes a cavity field interacting with a pair of atoms. The cavity field is heavily damped and it is pumped in order to maintain a steady state field population. Thus, we can eliminate the cavity field adiabatically and obtain the master equation describing only the qubits evolution in time. At first, this system is analyzed in the steady state, without making any measurement on the photons leaking through the cavity walls. In this way, the ideal physical parameter set for maximum entanglement in this model is investigated. In the second step, we assume a direct measurement on the leaking cavity photons, and observe the evolution of entanglement in a quantum trajectories approach. We simulate quantum trajectories approach by applying Monte Carlo method. The amount of entanglement is obtained as a function of time and number of photon detections.