Vibration analysis of rotating curved beams with variable cross-section
Değişken kesitli dönen eğri çubukların titreşim analizi
- Tez No: 371879
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, dönen eğri çubukların düzlem içi titreşimleri, problemin matematiksel modelinin değişken katsayılı diferansiyel özdeğer problemine dayalı olmasından dolayı, Sonlu Farklar ve Sonlu Elemanlar Yöntemleri ile araştırılmıştır. Başlıktaki problem ile ilgili bir bilgisayar programı Matematica'da geliştirilmiş ve literatüredeki sonuçlar ile doğrulanmıştır. Kalınlık değişim parametreleri ve dönüş hızının doğal frekanslara etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in-plane free vibration characteristics of rotating curved beams are investigated by Finite Difference Method and Finite Element Method since the mathematical model of the present problem is based on the differential eigenvalue problem with variable coefficients. A computer program regarding the titled problem is developed in Mathematica and this program is verified by using results available in the literature. The effects of taper parameters of the curved beam and rotation speed on natural frequencies are investigated.