Preparation and characterization of calcite (CaCO3) particulate filled thermoplastic composites
Kalsit (CaCO3) partikül dolgulu termoplastik kompozitlerin karakterizasyonu ve hazırlanması
  1. Tez No: 371896
  2. Yazar: ESİN KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nano partikül dolgulu polimer kompozitler, yüksek mukavemet, sıcaklık ve çözücülere karşı dayanıklı olmaları gibi özellikleri nedeniyle son yıllarda,araştırmacıların ve endüstriyel kuruluşların dikkatini çekmektedir. Bu çalışmada, ağırlıkça farklı yüzdelerde (%0 -30)kalsit (CaCO3) dolgulu polipropilen(PP)ve polietilen (PE) matrisli kompozitler çift vidalı ekstruder kullanılarak üretilmiĢtir. Test numuneleri, enjeksiyon kalıplama yöntemiyle üretilmiştir. Nano-kalsit tozlar SEM ve XRD yöntemleri ile karakterize edilmiştir. PP ve PE‟nin DSC ve TGA ile termal karakterizyonu yapılmıştır. Üretilen kompozitlerin morfolojik, termal, mekanik ve darbe dayanımı özellikleri standartlara göre belirlenmiştir. Analitik sonuçlar, deneysel verilerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nano-sized particle filled polymer composites have been received great attention of researchers and industrial institutions in recent years due to their unique properties, save as high mechanical strength, thermal a nd solvent resistance as compared to traditional composite materials. In this study, calcium carbonate (CaCO3) filled polypropylene (PP) and Polyethylene (PE) composite blends were prepared using a co-rotational twin screw extruder with a calcite particle content varying from 0 to 30 wt. % . Tensile and three-point bending test coupons were prepared by injection moulding using the extruded composite blends. The effects of calcite reinforcement (with and without stearic acid treatment) on the microstructural, thermal and mechanical properties of neat PP and PE were investigated. Nano-CaCO3 powders were characterized by means of S can ring Electron Microscopy (SEM) and X- Ray Diffraction (XRD). The PE and PP were characterized via differential scanning calorime try (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA). Analytical results were compared with the experimental results.