Characterization and classification of wines from grape varieties grown in Turkey
Türkiye'de yetiştirilen üzüm çeşitlerinden üretilen şarapların karakterizasyonu ve sınıflandırılması
- Tez No: 371895
- Danışmanlar: PROF. DR. E.FİGEN TOKATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türk üzümlerinden elde edilmiş, dört hasat yılına ait (2006-2009) şaraplar kimyasal içeriklerine (element, polifenol, renk, asit, şeker, alkol, pH, toplam fenol ve brix) dayanarak çoklu değişkenli istatistiksel yöntemler kullanılarak çeşide, coğrafi bölgeye ve hasat yılına göre sınıflandırılmıştır. Kırmızı şarapların varyeteye göre ayrımında, kısmi en küçük kareler-diskriminant analizi (PLS-DA), önemli element, polifenol, renk, organik asit, şeker ve alkol parametreleri modelde birleştirildiğinde, Boğazkere-Öküzgözü, Kalecik Karası, Şiraz ve Cabernet Sauvignon varyetelerinin birbirinden ayrımını göstermiştir. Batı Anadolu'nun Şiraz şarapları antosiyaninler ve flavonollerce zenginken, Doğu Anadolu'nun Boğazkere ve Öküzgözü şarapları içerdikleri yüksek kumaril antosiyanin türevleri ile karakterize edilmişlerdir. Kalecik Karası şarapları toplam fenol içeriği açısından en fakirdir. Beyaz şarapların sınıflandırılmasında, Kapadokya yöresinin Emir şarapları yüksek Li, Sr ve resveratrol içerikleri ile karakterize edilmişlerdir. Sultaniye şarapları polifenol içeriğinde en fakir ve Misket şarapları hidroksisinnamik asitlerce en zengindir. Kırmızı ve beyaz şarapların bölgesel ayrımı önemli element ve polifenol içerikleri ile sağlanmıştır. Batı bölgelerinin şarapları yüksek Pb içerikleri ile karakterize edilmiştir ki, bu Batı Anadolu'nun sanayileşmesinden dolayı olabilir. Ayrıca, Tekirdağ bölgesinin kırmızı şarapları düşük flavonol-glikozit içerikleri ile dikkat çekmişlerdir. 2009 mahsulü kırmızı şaraplar yüksek antosiyanin ve flavonol içerikleri ile karakterize edilmişlerdir. Benzer şekilde, 2009 mahsulü beyaz şaraplar yüksek flavonol, flavonol-glikozit, fenolik asit ve flavan-3-ol içermektedirler.
Özet (Çeviri)
The wines of Turkish grapes from four vintages (2006-2009) were classified according to variety, geographical origin and vintage based on their chemical composition (element, polyphenol, color, acid, sugar, alcohol, pH, total phenol and brix) by using multivariate statistical techniques. In the varietal classification of red wines, the partial least square-discriminant analysis (PLS-DA) demonstrated the discrimination of Boğazkere-Öküzgözü, Kalecik Karası, Syrah and Cabernet Sauvignon varieties from each other as the significant element, polyphenol, organic acid, sugar and alcohol parameters were combined in the model. Boğazkere and Öküzgözü wines of East Anatolia were characterized with their high coumaroylated anthocyanin derivatives, while Syrah wines of West Anatolia were rich in anthocyanins and flavonols. Kalecik Karası wines were the poorest in terms of total phenol content. In the classification of white wines, Emir wines of Kapadokya region were characterized with their high Li, Sr and resveratrol contents. Sultaniye wines were the lowest in polyphenol content and Muscat wines were the richest in hydroxycinnamic acids. The regional discrimination of red and white wines was achieved with the significant element and polyphenol compositions. The western region wines were characterized with their higher Pb content which may be due to the industrialization of West Anatolia. Moreover, red wines of Tekirdağ region were recognized with their low flavonol-glycoside contents. 2009 vintage red wines were characterized with their high anthocyanin and flavonol contents. In the same way, 2009 vintage white wines had higher flavonols, flavonol-glycosides, phenolic acids and flavan-3-ols.