Ontology based qualitative information collection
Ontoloji temelli nitel bilgi toplama
- Tez No: 371903
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnternet sonsuz potansiyeliyle bir bilgi kaynağıdır. Ancak bu potansiyel büyük oranda kullanılmamaktır çünkü makinelerin bilgileri anlamlı bir şekilde işleyip bütünleştirmesi oldukça zordur. Son zamanlarda araştırmacılar, Anlamsal Web yaratmak için web ile beli tirlen anlamını birleştirmeye başladılar. Anlamsal Web bilgisayar bilimlerinde geleceği parlak ve gelişen bir alandır. Anlamsal webin yeteneği bilgileri insanlar ve makineler tarafından anlaşabilir ve işlenebilir yapmaktır. Anlamsal Ağ yaklaşımı internetin etkinliğini büyük oranda arttıracak, bilginin tekrar kullanımını sağlayacak, ve bilginin sunum gücünü arttıracak. Bilgiler bir standart ile tanımlandığından, farklı yerlerdeki bilgilerin birleştirilmesi ve bu bilgilerin birlikte işlenmesi mümkün olacaktır. Anlamsal webin gücü“Semantik Otel Arama”uygulaması ile gösterildi. Ayrıca bilginin Anlamsal Ağ dili ile sunulması, ontoloji işleme, ontolojiler üzerinden çıkarım yapma ve sorgulama kavramları gerçekleştirilmiştir. Anlamsal Otel Arama uygulaması otel ile ilgili bilgilerinin, her gün bilgilerin sağlandığı siteden güncellenerek, dinamik olarak tutmaktadır. Tüm bilgi ve uygulama mantığı uygulamanın içeriğini ve yapısını kontrol eden OWL (Web Ontoloji Dili) ontoloji dosyasına yüklenmiştir, ve bu dosya var olan mantıksal ifadelerden yeni bilgiler elde etmek için çıkarım yapmaya olanak sağlar. Bununla birlikte anlamsal otel arama uygulamasına duygu analizi de eklenmiştir. Bunun sonucunda kullanıcılar otele ait diğer insanların yaptığı yorumları görüp, aradığı kriterlerle ilgili olarak yapılan yorumların olumlu mu olumsuz mu olduğuna bakıp daha iyi seçim yapabilmektedir. Hem seyahat edenler hem seyahat firmaları bu uygulamadan yarar sağlayacaktır. Ayrıca anlamsal web tabanlı seyahat uygulaması arama maliyetini düşürmektedir ve durum analizi göstermektedir ki bu sistem zamandan kazanç sağlamakta ve karar vermekte yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The World Wide Web is an information resource with essentially limitless potential. However, this potential is relatively untapped because it is tough for machines to process and integrate this information meaningfully. Recently, researchers have started to explore to combine web content with specified meaning, in order to create a Semantic Web. It is one of the most encouraging and rising areas of computer science. Its capabilities to make information that is understandable to be understood and processed by machines and humans. Semantic Web approach will strictly change the effectiveness of the Internet and will enable the reuse of information and increase the representative power of information. It will be possible to combine information from different locations and process them together since they are defined in a standard way. The potential of the Semantic Web is demonstrated with“Semantic Hotel Search”application. Also basic concepts referring knowledge with a Semantic Web language, ontology processing, reasoning and querying on ontologies are presented. Semantic Hotel Search application that contains a dynamic knowledge base holding hotel related information, which is updated at every day from the information provided in the hotels‟ websites. All the information and application logic have been moved into an OWL file which controls all the content and the structure of the application. In addition to, sentimental analysis is associated with this application. Therefore, users can see what the other people said about hotels and whether user has positive or negative comment in order to make better decision. Both travelers and travel service providers can benefit from the implemented semantic web based application. Semantic Web based travel portal can reduce search costs and a case study shows that the system provides time efficiency and is helpful in decision making.