Development of whey protein-pullulan microcapsules for the encapsulation of Lactobacillus acidophilus NRRL-B 4495 as a functional food ingredient
Fonksiyonel gıda katkı maddesi olarak Lactobacillus acidophilus NRRL-B 4495'in enkapsülasyonu için peynir altı suyu proteini-pullulan mikrokapsüllerinin geliştirilmesi
- Tez No: 371902
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ŞEBNEM HARSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı in vitro gastrointestinal koşullar altında probiyotik bakterilerin canlılığı üzerine etkisini gözlemlemek amacıyla, peynir altı suyu proteini-pullulan (PAS-pullulan) mikrokapsüllerinin geliştirilmesidir. Bu çalışmada probiyotik bakterileri olarak Lactobacillus acidophilus NRRL-B 4495'in kullanımına karar verilmiştir. Bu çalışma, probiyotik bakteri hücrelerinin PAS-pullulan jel matris içine başarılı bir şekilde kapsüllenmiş olduğunu göstermektedir. Uygun mikrokapsül oluşumu parametreleri şu şekilde belirlenmiştir; ayçicek yağı ile %10.8 oranında pullulan içeren protein jel matrise sahip, %50 iç polimer sulu fazdan oluşan birincil emülsiyon oluşumu ve 10.00 log KOB/g optimum bakteri oranı olarak kararlaştırılmıştır. Peynir altı suyu proteininden oluşan duvar matrisi içerisine pullulan eklenmesi ile daha yoğun ve pürüzsüz yüzey yapısına sahip küresel mikrokapsüllerin oluştuğu gözlemlenmiştir. Duvar matris içinde bulunan farklı pullulan konsantrasyonları ile 80μm-68μm arasında ortalama çapa sahip mikrokapsüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop whey protein-pullulan (WPI-pullulan) microcapsules in order to assess its protective effect on the viability probiotic bacteria under in vitro gastrointestinal conditions. The probiotic bacteria used in this study was of Lactobacillus acidophilus NRRL-B 4495. This study demonstrated that probiotic bacterial cells were successfully encapsulated into WPI-pullulan gel matrix. The appropriate microcapsule formation parameters include formation of primary emulsion having 50% inner polymer aqueous phase having whey protein in the presence of 10.8% pullulan with sunflower oil. Optimal concentration of bacteria for microencapsulation was decided to be kept at 10.00 log CFU/g since increasing initial load resulted in decreasing microencapsulation efficiency. The incorporation of pullulan into whey protein wall matrix created spherical microcapsules with denser and smoother surface structure. Microcapsules with varying pullulan concentrations in the wall matrix obtained the mean diameters between 68 µm to 80µm.