Design and fabrication of a fiber-integrated mode-selective photopolymer grating coupler
Fibere entegre kip-seçici fotopolimer ızgara bağdaştırıcı tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 371904
  2. Yazar: CAN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, optik ekle/çıkar çoğullayıcılar için yüksek hızlarda paket anahtarlama yapabilen ve ışıkla kontrol edilen bir düğüm geliştirmektir. İletim ortamı olarak D-Fiber kullanılacaktır ve ızgara oluşumu ve polimerizasyon fiber üzerinde gerçekleştirilecektir. Optik çoğullayıcı iki farklı fotonik yapının D-Fiberin düz yanal yüzeyi üzerinde üretilmesiyle oluşturulacaktır. Çoğullama, optik laboratuarda yapılan diğer bir çalışmanın konusu olan geçici ızgara yardımıyla gerçekleştirilecektir. Geçici ızgaranın hemen arkasında, bu çalışmanın konusu olan kalıcı ızgara yer alacaktır ve bu kalıcı ızgara fotopolimerizasyon yöntemi ile üretilecektir. Geçici ızgara doğrusal olmayan optik etki ile rezonansı kırıp fiber modunu yüksek mertebeli moda kuple edecek, kalıcı yapı ise modu diğer bir fibere aktaracaktır.Doğrusal olmayan etkinin çok hızlı tepki süresi sayesinde optik paketleri çok yüksek hızlarda diğer dalga kılavuzlarına aktarabilen bir optik anahtar yapısı elde edilmiş olacaktır. Fotopolimerizasyon, fotonik kristaller ya da kalıcı ızgaralar gibi yapıların holografik yöntem ya da doğrudan yazma yöntemi ile üretilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Bu proje yukarıda bahsedilen fotonik yapının fotopolimerizasyon yöntemi ile üretilmesini içermektedir. Her ne kadar çalışmanın esas amacı malzeme araştırması olmasa da, kullanılan polimer reçetesinin optimize edilmesi ve malzemelerin ve işleme özelliklerinin karakterizasyonu için kapsamlı çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a node for an optical add/drop multiplexer, which is capable of packet switching at very high speeds and is controlled by light. The D-Fiber is employed as the transmission medium and the grating formation and polymerization is implemented on the fiber. The optical multiplexer is constructed by cascading two different photonic structures formed on the planar side of the D-Fiber. Multiplexing is performed by forming a temporary (transient) grating; which is the subject of another project in parallel at our laboratory. Right after this grating, will be the structure that is the subject of this thesis, which is the permanent structure fabricated via photopolymerization. The temporary grating breaks the resonance using nonlinear optical effects, coupling the fiber mode into the higher-order mode and the permanent structure extracts the mode out selectively to another fiber. Due to the very fast response of the nonlinear effects, an optical switch capable of transferring optical packets to other waveguides is formed. Photopolymerization is a method that can be used to fabricate photonic structures such as photonic crystals or permanent gratings, holographically or by direct-writing. The project involves the fabrication of the aforementioned photonic structure via photopolymerization. Even though the main aim of this project is not materials research, extensive effort has been put into optimizing the polymer recipe and characterization of the materials and processing properties.