Development of a new test method to evaluate dynamic stability of self-consolidating concrete
Kendiliğinden yerleşen betonun dinamik kararlılığını değerlendirmek için yeni bir test metodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 371914
  2. Yazar: MOHAMMAD MUSA ALAMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR KEMAL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB), yüksek performanslı yeni nesil bir betondur. Bu beton çeşidi, kendi ağırlığı ile akabilmekte ve vibrasyon uygulanmadan kalıpları doldurabilmektedir. KYB'nin başarılı bir şekilde kullanılması için stabilitesinin iyi olması en hayati özellikler arasındadır. Stabilite taze halde iken beton içeriklerinin ayrışmaya karşı direnci olarak tanımlanabilir. Dinamik stabilite, betonun taşınması ve yerleştirilmesi sırasındaki ayrışmaya karşı olan dirençtir.Dinamik stabilite ölçümü, KYB'nin en çok araştırılan konuları arasındadır. KYB'nin dinamik stabilitesini ölçmek için kullanılan genel kabul görmüş tek bir deney metodu bulunmamaktadır. Bu tezde, KYB'nin dinamik stabilitesini ölçmeye yarayan yeni bir deney aleti geliştirilmiştir. Su/çimento oranı (s/ç), yayılma çapı, iri agrega/toplam agrega oranı (İA/TA) ve agreganın en büyük dane çapı (Dmaks) gibi çeşitli tasarım parametrelerinin dinamik stabilite ve diğer taze özellikler üzerine etkileri araştırılmıştır. Karışımlar üzerinde, yayılma çapı, T500 süresi, görsel stabilite indisi, V-hunisi, L-kutusu, statik segregasyon (GTM), reometre ve yeni önerilen test (DSST) gibi deneyler yapılmıştır. Test sonuçları arasında çeşitli korelasyonlar kurulmuştur. Sonuçlara göre, yeni önerilen metodun dinamik stabilite ölçümü için uygun bir deney metodu olduğu bulunmuştur. Ayrıca, uygun bir dinamik stabilite için limit değerler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-consolidating concrete (SCC) is a new generation of concrete with high performance. It is able to flow under its own weight and fills the formwork without any external vibration. Stability is the most important plastic and crucial property for successful application of SCC and it refers to segregation of constituent in fresh state. Dynamic stability is the segregation resistance of SCC during transportation and placement. Evaluation of dynamic stability is one of the most investigated topics of SCC. Many different test methods have been proposed to evaluate the dynamic stability of SCC. No single and widely accepted method exists for the evaluation of the dynamic stability of SCC. In this thesis a new apparatus for testing the dynamic stability of SCC was developed. The effect of different mix design parameters such as water-to-cement ratio w/c, slump flow diameter, coarse aggregate-to-total aggregate ratio (CA/TA), and maximum size of aggregate (Dmax) were evaluated on the dynamic stability of SCC. Several fresh concrete tests were carried out on the SCC mixtures: slump flow, T500 time, Visual stability index (VSI), V-funnel, L-box, static sieve segregation (GTM), rheometer, and new proposed method (DSST). Several correlations were established between the test results. It was found that the new proposed test is a suitable method to evaluate the dynamic stability of SCC. Limits were proposed for a dynamically stable SCC.