Identification of historical houses in Susuz Dede Park, Göztepe, Izmi̇r
İzmir, Göztepe, Susuz Dede Parkı'ndaki tarihi evlerin tanımlanması
- Tez No: 371915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Mimarı miras içeren ve yoğun kentsel düzende bulunan arkeolojik ve doğal alanların doğru yorumlanması, bağımsız geliştirme stratejisi önermekten ziyade özgün özelliklerinin ve kendisinin sergilenmesi için olasılıkların anlaşılmasını gerektirir. Bu çalışma büyükşehir olan İzmir' in şehir merkezinin güney batısında yer alan yaygın dönüştürülmüş tarihi Göztepe bölgesini dikkate almaktadır. Göztepe, erken 19. yüzyıl-geç 20. yüzyılda yeni bir yerleşim alanı olarak ortaya çıkmıştır. Bu semtte, arasında özel ilgi gerektiren üç harabenin de olduğu yirmi yedi tarihi ev vardır. Kalanlar geniş bir kentsel dönüşümün bir sonucu olarak zarar görmüştür. Çalışma bölge içinde Susuz Dede Parkı olarak bilinen arkeolojik ve doğal sit sınırları içersindeki üç harabe ev üzerine odaklanmıştır. Evler bir grup olarak park içinde şekillenmiş, büyük ölçüde harap olmuş durumdadır ve İzmir Büyükşehir Belediyesi restorasyon programındadır. Aynı zamanda bu çalışma, Susuz Dede Parkındaki üç evin anlaşılmasını desteklemek ve literatürdeki boşluğu doldurmak için Göztepe'deki bütün tarihi evlerin bir ön araştırmasını yapar. Böylece bu çalışmanın amacı, İzmir, Göztepe, Susuz Dede Parkındaki, tarihi harabe evlerin mevcut durumlarının incelenmesi ve bölgedeki bütün tarihi evlerle birlikte miras özelliklerinin tanımlanmasıdır. Binaların ölçekli çizimleri, 2004 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Bölümü tarafından hazırlanmıştır. Bu belgeler, alan gözlemleri ve fotografik belgeler dikkate alınarak revize edilmiştir. Örnek çalışmaların özelliklerini belirlemek için tematik haritalama tekniği kullanılmıştır. Restitüsyon hipotezini geliştirmek için tarihsel araştırma ve karşılaştırma çalışması yapılmıştır. Yirmi dört tarihi evin yorumlanması için alan çalışması yapılmıştır. Susuz Dede Parkındaki üç evin bir grup olarak değerli olduğu ve Susuz Dede Parkının geliştirilmesi bu kültürel mirastan bağımsız olarak kabul edilemeyeceği sonucuna varılmıştır. İkinci olarak, Göztepe'nin ortaya çımasına belge olduklarından dolayı bölgedeki diğer yirmi dört tarihi ev bir bütün olarak sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
Correct interpretation of archaeological and natural sites comprehending architectural heritage and located in dense urban layout necessitate understanding of their authentic characteristics and possibilities for their presentation rather than proposing independent development strategies. This study takes into consideration an extensively transformed historical district in the metropolitan city of İzmir: Göztepe at the south-west of the city centre. Göztepe had emerged as a new settlement in the late 19th early 20th centuries. There are a twenty seven historical houses in the district among which three derelict ones deserve special attention. The rest have been damaged as a result of an extensive urban transformation. The study focuses on the three derelict houses within the boundaries of an archaeological and natural site known as Susuz Dede Park in the district. The houses forming a group in the park are in an extensively ruined state and under the restoration program of İzmir Metropolitan Municipality. At the same time, this study makes a preliminary survey of the whole of the historical houses in Göztepe both in order to support understanding of the three houses in Susuz Dede Park and fulfill a gap in literature. So, the purpose of this study is the examination of the present state of the derelict historical houses in Susuz Dede Park, Göztepe, İzmir; and identification of their heritage characteristics together with the whole of the historical houses in the district. The scaled drawings of the buildings were prepared by İzmir Metropolitan Municipality, Department of Environmental Conservation and Control in 2004. These documents were revised taking site observations and photographic documentation into consideration. Thematic mapping technique was used to identify characteristics of the cases. Historical research and comparative study were carried out to develop restitution hypothesis. Site surveys were made to decipher the twenty four historical houses. It is concluded that the three historical houses in Susuz Dede Park are valuable as a group and development of Susuz Dede Park cannot be considered independent from this cultural heritage. Secondly, the other twenty four historical houses in the district should be sustained as a whole, since they are document the emergence of Göztepe.