Normlu bölüm cebirleri üzerinde projektif uzaylar
Projective spaces on normed division algebras
- Tez No: 371928
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ilk olarak RP^(n−1) reel projektif uzayı R^n −{0} kümesinin bir bölüm uzayı olarak tanımlanmıştır. Bu uzayın ikinci bir tanımı S^(n−1) küresinin bir bölüm uzayı olarak P bölüm dönüşümü ile verilmiştir. Bu uzayın (n − 1) boyutlu diferansiyellenebilir bir manifold olduğu gösterilip, n = 2 durumunda RP1 ∼=S1 oldu˘gu ispatlanmıştır. RP^2 uzayı için ise birkaç farklı bakış açısı sunulmuştur. İkinci olarak da C^n − {0} ın bir bölüm uzayı olarak tanımlanan CP^(n−1) kompleks projektif uzayı incelenip ikinci bir tanımı S^(2n−1) küresinin bir bölüm uzayı olarak P bölüm dönüşümü ile verilmiştir. Bu uzayın (2n − 2) boyutlu diferansiyellenebilir bir manifold yapısına sahip olduğu gösterilip, n = 2 durumunda CP^1 ∼=S2 oldu˘gu ispatlanmıştır. Daha sonraki bölümde ise H^n − {0} ın bir bölüm uzayı olarak tanımlanan HP^(n−1) kuaterniyonik projektif uzayı incelenip ikinci bir tanımı S^(4n−1) küresinin bir bölüm uzayı olarak P bölüm dönüşümü ile verilmiştir. Bu uzayın (4n − 4) boyutlu diferansiyellenebilir bir manifold yapısına sahip olduğu gösterilip, n = 2 durumunda HP1 ∼=S4 olduğu ispatlanmıştır. Son olarak OP^1 ve OP^2 oktonyonik projektif uzayları önceki projektif uzaylardakinden farklı bir denklik bağıntısı ile tanımlanmıştır. Bu uzayların sırasıyla 8 ve 16 boyutlu diferansiyellenebilir manifoldlar oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work firstly the real projective space RPn−1 is defined as a quotient space of R^n − {0}. This space also defined as a quotient space of the sphere Sn−1 via the map P. It is shown that this space is (n − 1) dimensional differentiable manifold and it is proven that RP1 ∼= S1 in case of n = 2 . Some other interpretations are given for RP^2 . Secondly the complex projective space CP^(n−1) is defined as a quotient space of C^n − {0} . This space also considered as a quotient space of the sphere S^(2n−1) via the map P . It is shown that CP^(n−1) is (2n−2) dimensional differentiable manifold and it is proven that CP1 ∼= S2 in case of n = 2 . Then the quaternionic projective space HP^(n−1) is defined as a quotient space of H^n −{0} . The quaternionic projective space also defined as the quotient space of S^(4n−1) via the map P. It is shown that HP^(n−1) is (4n−4) dimensional differentiable manifold and it is proven that HP1 ∼= S^4 in case of n = 2 . Lastly the octonionic projective spaces OP^1 and OP^2 are defined by equivalence relations which are completely different from the previously defined . It is proven that these spaces are differentiable manifolds of dimension 8 and 16 respectively .