L-fuzzy normlu uzaylarda bazı yakınsaklık çeşitleri
Some convergence types on L-fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 826920
  2. Yazar: REHA YAPALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Klasik mantıktan fuzzy mantığa geçişin tarihçesi ˘ ile birlikte sezgisel fuzzy mantığı ile L − fuzzy mantığından bahsedilmiştir. ˘ İstatistiksel yakınsaklık, lacunary istatistiksel yakınsaklık ve ideal yakınsaklık kavramları ile ilgili yapılan çalışmalar özetlenmiş ve bu tezin amacı takdim edilmiştir. İkinci bölümde, fuzzy küme teorisine giriş yapılmış, sezgisel fuzzy mantığı ele ˘ alınmış ve L − fuzzy normlu uzaylar tanıtılmıştır. Ardından, bazı yakınsaklık çeşitleri olan istatistiksel yakınsaklık, lacunary istatistiksel yakınsaklık ve ideal yakınsaklık kavramları ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, tezin orjinal bölümüdür. Bu bölümde, istatistiksel yakınsaklık, lacunary istatistiksel yakınsaklık ve ideal yakınsaklık kavramları L − fuzzy normlu uzaylarda tanımlanmış ve özelliklerinin üzerinde durularak, L − fuzzy normlu uzaylarda Cauchy dizisi, sınırlı dizi, tam uzay olma gibi kavramlar sözü edilen yakınsaklık çeşitlerine göre araştırılmış ve aralarındaki ilişkiler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. The first part is the introductory part. Along with the history of the transition from classical logic to fuzzy logic, intuitionistic fuzzy logic and L − fuzzy logic are mentioned. Studies on the concepts of statistical convergence, lacunary statistical convergence and ideal convergence are summarized and the purpose of this thesis is presented. In the second part, fuzzy set theory is introduced, intuitionistic fuzzy logic is discussed and L − fuzzy normed spaces are introduced. Then, the concepts of statistical convergence, lacunary statistical convergence and ideal convergence, which are some types of convergence, are discussed. The third part is the original part of the thesis. In this section, the concepts of statistical convergence, lacunary statistical convergence and ideal convergence are defined in L − fuzzy normed spaces and with emphasis on their properties, concepts such as Cauchyness, boundedness, completeness in L − fuzzy normed spaces are searched according to the types of convergence mentioned.