Coğrafi bilgi (CBS) destekli arazi kullanım planlamasına yönelik bir model üretilmesi İzmir ili Kemalpaşa ilçesi örneği
Geographic information system (GIS) support to produce a model for land use planing Kemalpasha province county case
  1. Tez No: 371945
  2. Yazar: GÖKHAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOLCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tez çalışmasında, izmir ili Kemalpaşa ilçesi tarım arazilerinin kullanım planlamasına yönelik bir model üretilmesi hedeflenmiştir. Arazi etüdleri ve labortauvar sonuçlarına göre alınan değerler, İlsen ve geomedya porgramında işlenerek Kemalpaşa havzasına ait toprak haritası, Tarımsal kullanım haritası tarla bitkileri, bahçe bitkileri, sebze türleri ve doğal yaşam kullanımlarına yönelik potansiyel kullanım haritaları üretilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Kemalpaşa ilçesi topraklarının % 48 inde, yörede yetiştirilen tarla bitkileri için hazırlanan potansiyel kullanım haritasına göre en iyi sınıf olan T5 ile belirtilen araştırma konusuna giren tarla bitkisi çeşitlerinin tamamı sorunsuzca yetiştirilebilir. İlçe topraklarının %77'sinde bahçe bitkileri kullanım grubu için hazırlanan potansiyel kullanım haritasına göre en iyi sınıf olan B2 sınıfına giren, yörede yetiştiriciliği yapılan ve projece seçilen bahçe bitkilerinin tamamı yetiştirilebilmektedir. İlçe topraklarının %52 sinde yörede yetiştirilen sebze bitkileri için hazırlanan potansiyel kullanım haritasına göre en iyi grup olan S3 grubuna giren ve yörede yetiştirilen, araştırma konusuna seçilen sebze çeşitlerinin tamamı sorunsuzca üretilebilecektir. Kemalpaşa topraklarının %21'i sanayi, yerleşim yeri, maki funda, doğal yaşam, ağaçlandırma ve rekreasyona müsaittir. Ova topraklarının % 60 ında ise seracılık ve mera yapılabilecektir. Kemalpaşa ovasında bulunan toprak serileri için hazırlanılan Tarımsal kullanım sınıflaması haritasına göre ova topraklarının % 50 si 1 sınıf kullanım sınıfında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A model for agricultural land use planing is aimed to produce for Kemalpaşa districit in İzmir area Results of land surveys and laboratory values, processed ilsen and geomedia program and produced soil map. After that produced agricultual poential use map for field crops, horticultural crops, vegetables and wildlife species which locally produced. Acording to potential using map for field crops for, results obtained in % 48 of the territory, locally grown varieties of field crops. can be grown According to potential use map for horticulture crops It was found that 77% of the area could be suitable for cultivation as horticulture crops species which grown currently According to potential use map for vegetable crops It was found that 52% of the area could be suitable for cultivation as vegetable crops species which grown currently % 21 of the territory of the industrial, residential schrub wildlife and recreation available and in % 60 of the territory of plains and pastures can be made greenhouse Accordig to agricultural using classification map results, %50 of the area evaluated as a 1 st class soil