Organomineral gübre uygulamalarının ayçiçeğinin verim ve kimi kalite parametreleri üzerine etkileri
Effect of organomineral fertilizers on sunflower yield and quality properties
  1. Tez No: 371946
  2. Yazar: AYFER GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma Söke (Aydın) koşullarında belirlenen önder çiftçiye ait ayçiçeği yetiştirilen tarım alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Deneme mineral gübre, organomineral gübre ve organomineral gübrelerin farklı dozlarının ayçiçeğinde verim ve bazı kalite parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Dört farklı gübre ve iki farklı doz kombinasyonu ayçiçeğine farklı miktarlarda verilmiştir. Çiçeklenme ve hasat olmak üzere iki dönemde alınan bitki örneklerinde bitki besin elementi içerikleri incelenmiş, hasat sonrasında ise bitki boyu, tabla çapı, sap kalınlığı, tane verimi, bin dane ağırlığı, tabla ağırlığı, yağ oranı değerleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre farklı gübre uygulamalarının bitkide besin maddesi değişimi üzerine istatistiki yönden değişiklik meydana getirdiği belirlenmiştir. Ayrıca organomineral gübre uygulamalarının ayçiçeği bitkisinde diğer gübre çeşit ve dozlarına göre daha yüksek verim ile birlikte kalite kriterlerine etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to study the effect of mineral fertilizers, organomineral fertilizers and their different rates on the yield and quality parameters of sunflower. The layout of the experiment which was conducted under farmers condition was randomized block design with three replications. Four different fertilizers and their two different rates formed the treatments of the experiment. At flowering and at the harvest leaf and petiole samples were taken to examine the plant nutrients. Plant stages, head width, stem thickness, grain yield, 1000 grain weight, head weight, oil yield were determined after harvest. Results showed that different rates of fertilizer applications on the available plant nutrients in the plant significantly. Organomineral fertilizers were effective on yield and sunflower quality compared to mineral fertilizers