Yerli yapım bazı traktörlerin güç aktarma sistemlerinin vites kademeleri açısından incelenmesi
Evaluation of power transmission systems of some domestic tractors from the point of multi-gear speed ratios
  1. Tez No: 371955
  2. Yazar: FIRAT KÖMEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GÜLSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de üretilen bazı traktörlerin güç aktarma sistemlerini vites kademeleri açısından incelemektir. Bu çalışmada; ülkemizde üretilen bazı traktörlerin güç aktarma sistemleri teknik yönden incelenmiş, tarımsal işlerde kullanılan hızlara uygunlukları araştırılmış, tekerleklerde oluşacak çevre kuvvetleri dikkate alınarak vites seçenekleri arasındaki kayıp bölgeler belirlenmiştir. Geometrik kademelendirme, progresif kademelendirme, harmonik kademelendirme ve Jante kademelendirmesi gibi hesap yöntemleri kullanılarak tarım traktörlerinin her vites seçeneğindeki ilerleme hızları hesaplanmıştır. Seçilen traktörlerin güç aktarım organlarındaki hız oranı bulunmuş, mevcut kademelendirmeleri ile hesaplamalarla bulunan diğer kademelendirme yöntemlerinin ortaya çıkardığı sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ele alınan yedi traktör modelinin tamamında 4 – 12 km h-1 ilerleme hızlarını sağlayan vites sayıları yeterli düzeydedir. Uygun kademelendirmenin traktör motoru ve lastik seçimine bağlı olmasından dolayı tasarım yapılırken bu faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Geometrik kademelendirme ve Jante kademelendirmesi tarım traktörleri için uygun kademelendirme yöntemleridir. İncelemeler sonucunda, D traktörü dışındaki diğer altı traktörün hız kutularında geometrik kademelendirmeye yakın değerler sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the power transmission systems of some domestic tractors from the point of multi-gear speed ratios. In order to meet the above objective, some tractors manufactured in our country were selected and their transmission systems were evaluated in terms of forward speeds as they conform to the agricultural operations along with the axle torque and load matching for speed ratios in different gears was determined. In each gear, the forward speed was calculated based on four different calculation procedure, namely geometrical, progressive, harmonic and Jante stepping for all of tractors considered in the study. The speed ratios in mechanical transmission systems were found and compared with four different calculation procedures. From the calculations and evaluations of the gear systems of seven tractor models, it was concluded that all of the tractors met the speed requirements of ranging between 4 and 12 km h-1 as considered to be the range for agricultural operations. It is recommended that the design of appropriate stepping should be made by considering the tractor engine and tire size. From the study, it can be said that the Geometrical and Jante stepping procedures are appropriate procedures for tractors. The evaluations made indicated that all of the tractor gear systems generated similar results as obtained from the geometrical stepping except the tractor model D.