Toplu sulama sistemlerinde bilgi teknolojilerinin kullanım olanaklarının araştırılması
Investigate the possibility of using information technologies for collective irrigation system management
- Tez No: 371960
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜER ANAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Manisa ili Alaşehir ilçesi Akkeçili köyü işletme sahasında bulunan toplu sulama sisteminde, Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS)'nden yararlanarak toprakların bünye, arazi sınıfı, alt sınıf özellikleri, tuzluluk, sodyumluluk, drenaj kabiliyeti, toprak derinliği, infiltrasyon, hidrolik geçirgenlik gibi temel özellikleri ile şimdiki arazi kullanımı durumu, su istekleri, sulama sistemi ile dağıtılması planlanan su miktarları ve iklim koşulları dikkate alınarak, uygun sulama programının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, CBS ile mülkiyet bilgilerine dayalı bir veri tabanı oluşturulmuştur. Sulama Bilgi Sistemi veri tabanının geliştirilmesinde ve sulama planının hazırlanmasında girdi olarak, uzaktan algılama görüntüsünün işlenmesinden elde edilen yerleşim yerleri, sulama kanalları ve yollara ilişkin bilgiler ile önceki çalışmalardan elde edilen proje sınırları, toprak özellikleri, arazi parselasyon durumu gibi mevcut bilgiler kullanılmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda mekânsal analiz çalışmaları ile birlikte sorgulamalar yapılmış ve araştırma alanı için sorunlu alanlar belirlenerek sulama yönetimine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the appropriate irrigation management based on Remote Sensing and Geographic Information System (GIS) techniques in Alaşehir-Akkeçili collective irrigation system. Some properties like the soil structure, land classes, sub-class properties, salinity, sodium, drainage capability, soil depth, infiltration, hydraulic conductivity, as well as the features of current land use, water requirements, the amounts of water that has to be distributed by irrigation system, and climate conditions were evaluated by the GIS and a database based on the land ownership was created. In order to develop an irrigation information system database, the project boundaries, soil properties and farm parcellation status obtained from previous studies. On the other hand, information on residential area, roads and irrigation canals were developed by Remote Sensing techniques. The database was used to develop an appropriate irrigation management plan. By means of GIS and Remote Sensing, spatial analysis was raised and according to the identified problem area and applications, recommendations on irrigation management were suggested.