İn vitro'da geliştirilmiş bazı yerel patates (Solanum tuberosum L.) çeşitlerinin Ege bölgesi koşullarında yetiştirilerek fizyolojik, morfolojik ve tarımsal özelliklerinin araştırılması
Studies on the physiological, morphological and agronomical characteristics of certain local potato (Solanum tuberosum L.) cultivars developed in vitro by growing under the Aegean region conditions
  1. Tez No: 371961
  2. Yazar: TUFAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'nden toplanan 10 adet yerel köy popülasyonları ile 2 adet ticari patates çeşidine sırasıyla laboratuvar ortamında meristem kültürü, nod kültürü, in vitro fide oluşturma çalışmaları ile, sera ve fidelik denemeleri yapılmıştır. Çalışmanın ilk yılında serada yapılan denemeden elde edilen sonuçlara göre Akçaabat Paşa Yayla (P.YAYLA) genotipi dal sayısı (5.5 adet/bitki), yaprak sayısı (22.8 adet/bitki) bakımından, Posof (POSOF) genotipi yumru sayısı (5.5 adet/bitki), tek yumru ağırlığı (5.7 g), bitki verimi (27.0 g) bakımından, Ardahan Alabalık Köyü (ABK) genotipi bitki boyu (34.5 cm) bakımından diğer genotiplerden üstün bulunmuştur. Çalışmanın ikinci yılında ise sera denemesinde elde edilen mini yumrular fidelik denemesine alınmış ve elde edilen sonuçlara göre Ardahan Alabalık Köyü (ABK) genotipinin yumru boyu (4.3 cm), tek yumru ağırlığı (17.3 g), tek bitki verimi (44.3 g) ve parsel verimi (354.2 g), Posof Çamyazı Köyü (PÇYK) genotipinin yumru sayısı (3.2 adet/bitki), yaprak indeksi (148.4 cm²), dal sayısı (1.7 adet/bitki), yaprak sayısı (10.7 adet/bitki), yaprak boyu (3.3 cm), Akçaabat-Paşa Merkez (PAŞA) genotipinin yaprak alanı (6.4 cm²), yaprak boyu (3.3 cm), yaprak eni (2.6 cm), Akçaabat-Paşa Yayla (P.YAYLA) genotipinin yumru eni (2.5 cm) ve Bayburt Ova (BAYBURT) genotipinin bitki boyu (33.0 cm) diğer genotiplere göre üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study in vitro seedling propogation and production through meristem and nodal cultures in the laboratory and the greenhouse and seed bed experiments with 10 local land grant potato varieties collected in the Eastern Black Sea and the Eastern Anatolian region along with 2 commercial varieties, were realized. Based on the results of the first year study run in the greenhouse Akçaabat Paşa Plateau (P.YAYLA) genotype was found to be superior for branch number (5.5 / plant) and leaf number (22.8 / plant); Posof (POSOF) genotype for tuber number (5.5 / plant), single tuber weight (5.7 g) and plant yield (27.0 g); genotype Ardahan Alabalık Village (ABK) for plant height (34.5 cm) as compared to the remaining genotypes respectively. In the second year of the study an experiment was conducted in the seed beds by using the minitubers obtained in greenhouse study based of the results of this experiments; the following local land grant genotypes were found to be superior over the remaining for the given traits: Ardahan Alabalık Village (ABK); for tuber length (4.3 cm), single tuber weight (17.3 g), single plant yield (44.3 g) and plant yield (354.2 g); Genotype Posof Çam Yazı Village (PÇYK) for tuber number (3.2 / plant), leaf index (148.4 cm²), branch number (1.7 / plant), leaf number (10.7 / plant) and leaf lenght (3.3 cm); Genotype Akçaabat Central (PAŞA) for leaf area (6.4 cm²), leaf length (3.3. cm), leaf width (2.6 cm); Genotype Akçaabat Paşa Plateau (P.YAYLA) for tuber width (2.5 cm) and Bayburt Plain (BAYBURT) for plant height (33 cm).