Mikroalgal materyallerden kemik doku mühendisliği iskelesi üretimi
Bone tissue engineering scaffold production from microalgal materials
  1. Tez No: 371974
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY, YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Denizel organizmalardan doğal polisakkarit yapılı polimer üretimi oldukça geniş bir çalışma alanıdır. Doğal polimerlerin teknolojik ve endüstriyel uygulamalar için önemi ve gün geçtikçe yapılan çalışmalar artmaktadır. giderek artmaktadır. Bu polimerlerin uygulamalarının tamamen sentetik materyal kullanımına göre daha iyi bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda Ege Üniversitesi Mikroalg Kültür Koleksiyonu (EGEMACC) bünyesinde bulunan farklı alg gruplarından gelen Chrysoreinhardia sp. Cylindrotheca closterium, Nostoc linckia, Prasinococcus sp. ile Porphyridium cruentum, mikroalg ve siyanobakteri türleri polisakkarit yapılı polimer üretimi için uygun koşullar altında üretilerek hasat edilmiştir. Mikroalglerin ürettikleri polisakkaritler yine üç farklı ekstraksiyon yöntemi ile elde edilmiş ve ekstraksiyon verimleri hesaplanmıştır. Elde edilen polisakkaritler ultrafiltrasyon ile saflaştırılarak ekstraksiyondan gelebilecek protein, tuz ve diğer kirliliklerden arındırılmıştır. 10 kDa'luk membrandan geçirilerek saflaştırılan polisakkaritler liyofilizasyonla kurutularak filtrasyon öncesi ve filtrasyon sonrası polimerin şeker ve protein miktarları belirlenmiştir. Elde edilen polisakkarit yapılı polimerin yapısal özelliklerinin belirlenmesi için FT-IR spektroskopisi kullanılmıştır ve SEM görüntüleri çekilmiştir. Son olarak polimerlere Saos2 hücre hattı ekilerek hücre tutunması ve hücre canlılığı analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of natural polysaccharides of marine origin is already large and expanding. Natural polymers are increasingly important for technological and industrial applications. Application of these natural polymers are thought to be a better alternative than use of completely synthetic materials. For this direction, Chrysoreinhardia sp. Cylindrotheca closterium, Nostoc linckia, Prasinococcus sp. and Porphyridium cruentum,which are obtained from EGEMACC, were culvated and harvested for polysaccharide based polymer production. Three different extraction methods were applied for extraction of polysaccharide from microalga and extraction yield was calculated. These polysachharides were purified with ultrafiltration and cleaned from other contaminations, which are proteins, salts and other contaminants. They were purified with 10 kDa filter and dried with lyophlization. Before purification and after purification total sugar and protein contents of polysaccharides were observed. Obtained polysaccharide structure properties were determined by FT-IR spectroscopy and Scanning electron microscopy. Lastly, Saos2 cell lines were inoculated into polysaccharide based polymers and cell adhesion and cell viability analaysis were applied.