The effect of pulsed electromagnetic fields for in vitro wound healing exposure systems
Darbeli elektromagnetik alan ışıma sistemlerinin in vitro yara iyileşmesine etkisi
  1. Tez No: 427806
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Histoloji ve Embriyoloji, Biophysics, Bioengineering, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Elektromanyetik alanlar biyoloji ve tıpta stimülatör ve tedavi edici olarak önemli bir role sahiptir (Blank & Findl, 2013). Son yıllarda düşük frekans ve enerjiye sahip darbeli elektromanyetik alanların, yumuşak soku yaralanmaları, deri ülserleri uniform olmayan kemik kırıkları ve dejeneratik sinir iyileşmesi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır (Hug & Röösli, 2012b). Kronik yaralar tüm dünyada büyük bir maliyete sahip önemli bir morbidite sağlık sorunudur. Kronik ülserler 6 haftadan uzun kalan ve sıkça nüks eden yaralardır. Kronik ülserlerin en yaygın etiyolojileri arasında venöz bacak ülseri (VLUs), basınç ülseri (Prus), diyabetik nöropatik ayak ülseri (DFUs) ve arteriyel yetersizliğin bacak ülseri bulunmaktadır (Markova & Mostow, 2012). Buradan yola çıkarak bu çalışmanın amacı, 27.12 MHz taşıyıcılı frekanslı darbeli radyofrekans enerji (PRFE) aplikatörü üretmek ve bu aplikatörün In Vitro yara iyileşmesinde proloferasyon ve migrasyona etkisini incelemektir. Bu çalışmanın diğer bir amacı 75 Hz frekanslı darbeli elektromanyetik alan (PEMF) tedavisinin aynı hücre hatlarında yara iyileşmesi üzerindeki etkisni incelemektir. PRFE ve PEMF ışıma sistemlerinin, dücre kültürlerinde In Vitro Scratch deneyi, MTT deneyi ve immünohistokimyasal analizleri yapıldı. PRFE antenler ve PEMF bobinleri tasarlanmış ve CST Mikrodalga stüdyo yazılımı kullanılarak simüle edilmiş ve ölçümler sonuçları doğrulamak için yapılmıştır. ve simülayonları biyolojik materyallerle (doku ve petri kaplarındaki hücre kültüleri) de yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen bulgularda PRFE ve PEMF parametreleri (frekans, f ve manyetik alan yoğunluğu, ) yara iyileştirmesini hızlandırmak amacıyla optimize edilebilir. Elde edilen sonuçlar PEMF ve PRFE'nin kanseli olmayan hücrelerde prolofirasyonu arttırırken, kanserli hücrelerde ise prolofirasyonu durdurduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic fields have achieved important role as stimulator and therapeutic facility in biology and medicine (Blank & Findl, 2013). The effects of low magnitude, low frequency pulsed electromagnetic fields have been a period of study since past few decades, which was mainly on the treating soft tissue injuries, skin ulcers, non-uniform bone fractures and degenerative nerve healing (Hug & Röösli, 2012b). Chronic wounds are a major healthcare problem for patient morbidity and contribute significantly to the cost of health care in the world. Chronic ulcers or wounds are breaks in the skin of greater than 6 weeks or with frequent recurrence. The most common etiologies of chronic ulcers include venous leg ulcers, pressure ulcers (PrUs), diabetic neuropathic foot ulcers (DFUs), and leg ulcers of arterial insufficiency (Markova & Mostow, 2012). From this point of view, the main purpose of the present study is to investigate the effects of pulsed radio frequency energy (PRFE) at 27.12 MHz carrier frequency on the proliferation and migration of cells involved in wound healing In Vitro with the ultimate aim of developing an applicator antenna. One of the aims of this study was to investigate effect of Pulsed electromagnetic field (PEMF) at 75 Hz frequency by applying on the same cell lines and investigated its effects on wound healing. The applications of the developed PRFE and PEMF exposure systems have been investigated in terms of the experimental evaluation of In Vitro Scratch Assay, MTT Assay, and Immunohistochemistry analyses. The PRFE antennas and PEMF coils were designed and simulated using CST Microwave studio software and measurements were carried out to verify the results. and simulations were also carried out with biological materials (tissue or cell culture in petri dishes). Through this study, we experimentally proved that it is possible to optimize PRFE and PEMF parameters (frequency, f, and magnetic flux density, ) of the applied irradiation for accelerated wound healing. Obtained results showed that the application of PEMF and PRFE increase proliferation of non-cancerous cells while cease the proliferation of cancer cells stopped.