İncir yaprağının (Fıcus carıca) biyoaktif içeriğinin belirlenmesi: Ekstraksiyon kinetik ve termodinamiğinin değerlendirilmesi
Determination of bioactive content of fig (Ficus carica) leaf: Evaluation of extraction kinetics and thermodynamics
  1. Tez No: 805927
  2. Yazar: BÜŞRA ZÜLAL EK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ŞAHİN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Doğal ürünler ve doğal katkı maddeleri son yıllarda oldukça fazla ilgi gören konu başlıklarıdır. Doğal ürünlere olan ilgi sentetik katkı maddelerinin canlı vücuduna olan zararlarının gün geçtikçe daha fazla tespit edilmesiyle birlikte doğal olanları ile yer değiştirmektedir. Bu çalışma bitkisel materyallerden ve bitki atıklarından maksimum derecede yararlanma ve minimum atık prensibi ile ilişkili bir çalışmadır. İncir, meyvesi ve yaprağıyla yüzyıllardır besleyici içerikli bir besin maddesi ve tedavi amaçlı kullanılan bir tür bitkidir. İncir yapraklarının zengin fitokimyasal ve antioksidan içeriğinden faydalanmak için ileri ekstraksiyon yöntemleri oldukça elverişli yöntemlerdir. Birçok bitkisel materyalin ekstraksiyonu için sıklıkla tercih edilen mikrodalga destekli ekstraksiyon ve ultrason destekli esktraksiyon yöntemleri, incir yaprağından antioksidan madde ekstraksiyonu için kullanılmıştır. Spektrofotometrik yöntemlerle ekstraktların toplam fenolik madde içerikleri ve antioksidan aktiviteleri izlenmiştir. Elde edilen ekstraktların toplam fenolik madde içerikleri ve radikal inhibe etme aktiviteleri arasındaki ilişki kurulmuştur. Aynı zamanda ekstraksiyon prosesleri süresince zaman ve sıcaklık değerleri kaydedilerek sistemler kinetik, termodinamik ve kütle transfer özellikleri bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interest in natural products and natural additives has increased in recent years. Synthetic additives is being replaced with natural ones, as the increasing number of studies which expressing the harmful effects of synthetic additives on the living body. This study also aims to maximize the utilization of plant materials and support zero waste policy. Fig plant with its fruits and leaves has been used for centuries as a nutritious food and for therapeutic purposes. In order to utilize the rich phytochemical and antioxidant content of fig leaves, advanced extraction methods are very suitable. Microwave assisted extraction and ultrasound assisted extraction methods, which are frequently preferred for the extraction of many plant materials, were used for the extraction of antioxidant substances from fig leaves. Total phenolic content and antioxidant activity of the extracts were monitored by spectrophotometric methods. The relationship between total phenolic content and radical inhibition activity of the extracts was established. Additionally, time and temperature values were recorded during the extraction processes. The systems were analyzed in terms of kinetic, thermodynamic and mass transfer properties.