Dermatolojik faktörler açısından giyim konfor ve estetik bakım değerleri yüksek, kozmetik bileşen içerikli giysi modelleri geliştirilmesi
Development of garment models containing cosmetic ingredients, with high clothing comfort and wellness values in terms of dermatological factors
- Tez No: 371997
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, kozmetik tekstil ürünlerinin etkinliğinin ve bu ürünlerin insan derisi üzerindeki dermatolojik etkilerinin saptanması, elde edilen veriler ışığında konfor özellikleri ve kozmetik etkinlik dereceleri yüksek, yeni kozmetik tekstil ürünlerinin geliştirilerek tasarlanması ve üretilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda kozmetik tekstiller hakkında kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın devamında, tez çalışmasının amacı doğrultusunda kozmetik tekstillerin etkinliğinin ve insan derisi üzerindeki etkilerinin gözlemlenerek değerlendirilmesi için bayan gönüllülerle giyim denemeleri gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte subjektif ve objektif test yöntemleri kullanılarak bilimsel veriler elde edilmiştir. İstatistiksel yöntemler ve dermatolojik klinik değerlendirme ile kozmetik tekstil ürünlerinin öne sürülen kozmetik etkinliği ve insan derisine olan etkileri tespit edilmiş ve bu ürünlerin sistematik olarak değerlendirilebileceği bilimsel bir yöntem elde edilmiştir. Bu anlamda, bu tez çalışması ile literatüre katkı yapılacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda kozmetik tekstil ürünlerini bu yönüyle ele alan ilk çalışmalardan biri olması nedeniyle de bu konuda yapılacak sonraki çalışmalar için bir temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of the efficiency of cosmetic textile products and their dermatological effects on human skin, and according to the data obtained, design and production of new cosmetic textile products with high comfort and cosmetic efficacy values are aimed. In this respect, a comprehensive literature research on cosmetic textiles is conducted. Later in the study, wear trials are carried out with female volunteers in order to observe and evaluate the efficiency of cosmetic textiles and their effects on human skin. In this process, scientific data are obtained using subjective and objective test methods. The asserted cosmetic efficacy of cosmetic textiles and their effects on human skin are determined with statistical methods and dermatological clinical evaluation, and a scientific method, which assesses these products systematically, is obtained. Accordingly, it is considered that this thesis will contribute to the literature. Furthermore, since this thesis is one of the first studies which examines cosmetic textiles in this aspect, it will form a basis for future studies.