Synthesis, characterization and investigation of antimicrobial activity of 3-aminoquinoline derivatives
3-aminokinolin türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 372016
  2. Yazar: ALI MUAYAD NAFEA AL-KAWAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada (4-alkil-1-naftil)-kinolin-3-ilamid türevleri sentezlenmiştir. Bu türev bileşikleri uygun olan 4-alkil-1-naftoik asitlerden hazırlanmıştır. Klorokin, amodiakin ve aminokinolinler yaygın olarak kullanılan antimalaryal ilaçlardır. Winthrop grubu kannabimimetik aminoalkilindolleri (AAIs) modelleme çalışmaları sonucunda keşfetmişlerdir. Aminokinolinlerin temel kinolin halkası ve kannabimimetik AAI' lerin naftalin grubu birleştirilerek (4-alkil-1-naftil)-kinolin-3-ilamid türevleri hazırlanmıştır. Bu yeni aminokinolin-tabanlı türevler ilaç uygulamaları için sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları Elementel Analiz, Nükleer Magnetik Rezonans Spekroskopisi (1H ve 13C NMR), Sıvı Kromatogafisi-Kütle-Kütle Spektroskopisi (LC-MS-MS), Ultraviyole-Görünür Bölge Spekroskopisi (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve Fotolüminesans (FL) spektroskopik yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Elde edilen 3-aminokinolin türevlerinin antimikrobiyal aktiviteleri değerlendirilmiş ve çeşitli fizikokimyasal parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, (4-alkyl-1-naphthyl)-quinolin-3-ylamide derivatives were synthesized. These compounds were prepared from the corresponding 4-alkyl-1-naphthoic acids. Chloroquine, amodiaquine and aminoquinolines are commonly used antimalarial drugs. The Winthrop group discovered cannabimimetic aminoalkylindoles (AAIs) as a result of modelling studies. The quinoline ring core of aminoquinolines and the naphthalene group of cannabimimetic AAIs were combined to devise (4-alkyl-1-naphthyl)-quinolin-3-ylamide derivatives. These aminoquinoline-based derivatives were synthesized for drug applications. The chemical structures of the synthesized compounds were characterized by Elemental Analysis, and Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H and 13C NMR), Liquid Chromatography-Mass-Mass Spectroscopy (LC-MS-MS), Ultraviolet-Visible Spectroscopy (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Photoluminescence (PL). The (4-alkyl naphth-1-yl)quinolin-3-ylamide derivatives were evaluated for antimicrobial activity and examined for various physicochemical parameters.