Cladophora glomerata ile bakır arıtımının adsorpsiyon kinetiği
Adsorption kinetics of copper removal by Cladophora glomerata
  1. Tez No: 372017
  2. Yazar: NEZİHE ASLI BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
NaOH ön işlenmiş Cladophora glomerata ile bakır metalinin arıtımında adsorpsiyon kapasitesinin belirlenmesi araştırılmıştır. NaOH ön işlenmiş C. glomerata ile bakırgideriminde başlangıç pH değerinin, sıcaklığın, başlangıç metal konsantrasyonunun ve etkileşim zamanının etkileri çalışılmıştır. FTIR-ATR ile adsorbentin karakterizasyonu yapılmıştır. Adsropsiyon işlemi 0,5 g/L adsorbent miktarında ve pH 5'de desteklenmiştir. Sıcaklığın artışı ile adsorpsiyon düzeyinde artış gözlenmiştir ve süreç endotermiktir. Başlangıç metal miktarının artması ile adsorpsiyon kapasitesi önemli ölçüde artmıştır. Çalışmada, adsorpsiyon işlemi etkileşimin zamanının ilk 10 dakikasında büyük ölçüde tamamlanmıştır ve 30 dakikada sabitlenmiştir. Pseudo ikinci derece, Elovich, Logistik ve Intra-partikül kinetik modelleri deneysel verilere uygulanmıştır. Logistik modelin, elde edilen adsorpsiyon verilerini mükemmel bir şekilde tanımladığı görülmüştür. Denge modellemesi için Langmuir ve Freundlich izotermleri kullanılmıştır. Korelasyon katsayıları (R2) ve toplam hataların karesi (SSE) değerleri doğrultusunda, Langmuir denge modelinin C. glomerata ile bakır adsorpsiyonunu açıklamak için uygun olduğu görülmüştür. C. glomerata ile 136,68 mg g-1 maksimum bakır arıtım kapasitesi elde edilmiştir. Sonuçlar, çevre ile dost bir işlem olan bakır arıtımında NaOH ön işlenmiş C. glomerata'nın yüksek bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Adsorption of copper by NaOH pretreated Cladophora glomerata was investigated to determine copper removal capacity. Adsorption of copper ions on NaOH pretreated C. glomerata was studied as a function of initial pH regimes, temperature, initial metal concentration and contact time. Characterization of the adsorbent was confirmed by FTIR-ATR spectrum. Adsorption process was supported at 0.5 g/L adsorbent dose and at pH 5. Adsorption value was found to increase with increase temperature, thereby indicating the process was endothermic. The adsorption capacity of metal ions was significantly increased with increasing initial metal concentration. The experiments showed that metal ions adsorbed in first 10 minutes and adsorption equilibrium was attained in 30 minutes. Pseudo-second order, Elovich, Logistic and Intra-particle diffusion kinetic models were applied to the experimental data. Logistic was the best model to describe experimental kinetic data. Langmuir and Freundlich isotherms were used in the present study. According to values of correlation coefficient (R2) and sum of squares errors (SSE), the Langmuir model was more appropriate to describe the adsorption of copper ions on pretreated C. glomerata. The maximum adsorption capacity of Cu+2 was determined as 136.68 mg g-1. Results indicated that NaOH pretreated C. glomerata had a great potential for removing of copper as an eco-friendly process.