Experimentally investigating properties of the pervious concrete containing waste rubbers
Atık lastik içerikli geçirimli betonların özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 372029
  2. Yazar: GANJEENA KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, kırsal bölgelerde yapılan beton yol kaplamaların olumsuz yönlerini iyileştirmek üzere atık lastik kullanımın geçirimli betonların mekanik, kalıcılık ve geçirimlilik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, üç farklı atık lastik agreganın doğal agrega ile hacımca kısmen yer değiştirilerek kullanılması ile lastikli geçirimli betonlar üretilmiştir. Deneysel parametreler bir su-çimento oranı, bir su kürü uygulaması, üç farklı atık lastik miktarı ve boyutunu içermekte olup, böylece bir adet yalın kontrol ve on adet atık lastik katkılı geçirimli beton tasarlanmıştır. Su-çimento oranı 0.27 olarak dökülen betonlar deney gününe kadar suda saklanmıştır. Üretilen beton numuneler üzerinde basınç, yarmada çekme, eğilme, elastisite modülü, kırılma enerjisi, geçirimlilik, donma-çözülme direnci ve yüzey aşınması direnci deneyleri gerçekleştirilmiştir. Lastik katkılı geçirimli beton sonuçları kontrol betonu ile kıyaslandığında atık lastik kullanımı ile basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, eğilme dayanımı ile elastisite modülünün azaldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra, atık lastik kullanımının betonların geçirimlilik özelliklerine etkileri görülmüş olup, burada lastik tipi ve miktarına bağlı olarak geçirimliliğin değiştiği belirilenmiştir. Atık lastik kullanılan geçirimli betonların donma-çözünme direnci, kırılma enerjisi, süneklik ve yüzey aşınma direnci özelliklerinin ise önemli oranda iyileştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research studied the properties of plain and rubberized pervious concrete in terms of mechanical, durability and permeability properties to find the role of rubber in improving the undesirable properties of rigid pavements in rural and urban roads or pavements. For this purpose, three types of rubber were used in the production of rubberized pervious concrete mixtures (RPC) which obtained by partially replacing the natural aggregate by volume. One water-cement (w/c) ratio, one moist curing period, three designated rubber contents and sizes were considered as experimental parameters providing ten rubberized and one plain pervious concrete mixtures. The concretes were cast at 0.27 w/c ratio and water cured till testing age. Test results compared with plain pervious concrete (control) indicated that the use of rubber significantly aggravated the compressive strength, splitting tensile strength, flexural strength, and modulus of elasticity. The permeability of pervious concrete was also affected from the type and the amount of waste rubber at different magnitudes. Moreover, replacement of natural aggregate with rubber particles resulted in a significant increase of freeze-thaw resistance, fracture toughness, ductility of the pervious concretes as well as better surface abrasion resistance.