Biyogazın ısı ve elektrik üretiminde kullanılmasının irdelenmesi
The investigation of biogas using in heat and electricity production
  1. Tez No: 372065
  2. Yazar: ARZU AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişen teknoloji ve nüfusla birlikte artan enerji ihtiyacı, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini arttırmıştır. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarından bir taneside atıkların değerlendirilmesiyle üretilen biyogazdır. Biyogaz üretiminin verimliliğini etkileyen gübre cinsi, sıcaklık, karıştırma, pH ve bekletilme süresi gibi birçok parametre vardır. Bunlardan en önemlilerden bir taneside gübre karışımıdır. Bu çalışmada, Afyon ili Döğer beldesinde bir köy evinden alınan ve % 10 katı madde miktarına sahip büyükbaş hayvan gübresinin biyogaz reaktöründe fermantasyonu ve biyogaz üretimi için gerekli uygun koşulları araştırılmıştır. Bu amaçla, 4mm paslanmaz çelik sactan 3 m yüksekliğinde ve 2.5 m çapında, toplam hacmi yaklaşık 15 m3 olan bir biyogaz reaktörü imal edilmiştir. Biyogaz reaktör ünitesinin iç kısmı 6 mm kalınlığında fiber malzemeden imal edilmiş ve reaktörü 35oC sıcaklıkta sabit tutmak için ısıtıcı serpantin kullanılmıştır. Yıllık gübre miktarının, biyogaz miktarının ve enerji üretiminin sırasıyla 182.5 ton, 7122 m3 ve 32576 kWh olduğu gözlemlenmiştir. Günlük üretilen 19.51 m3 biyogazdan 126.8 kWh/gün elektrik enerjisi üretilebileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Power need, increased with improved technology, made renewable resources much more important. One of those renewable energy sources is biogas, produced by processing waste product. There are a lot of parameters like type of organic manure, temperature, mixing, pH, retention time effecting the performance of biogas production. One of the important parameter is organic manure mixing. In this study, anaerobic treatability of cow manure which taken from the willage house in Afyon province, Döğer town in biogas reactor and the optimum conditions for biogas production were investigated. The biogas reactor unit was made of 4 mm thick with stainless-steel material, 2.5 m diameter and 3 m length and 15 m3 total volumes. In order to keep constant of the reactor unit inlet temperature at 35oC, heat exchanger unit was used and installed. It was observed that the amount of annual manure, biogas and energy production were 182.5 ton, 7122 m3 and 32576 kWh, respectively. It was calculated that the amount of 126.8 kWh/day electricity can be produced from the 19.51 m3 daily produced biogas.