Pem tipi yakıt pili prototipinin hazırlanarak çalışma parametrelerinin performans etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
The preparation of pem type fuel cell prototype ana the research of performance effects of labouring parameters experimentally
- Tez No: 372066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMETİ DÖNER, DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde kullanımı daha yaygın olan fosil kaynakların doğayı tahrip etmesi, insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan proton değişim zarlı yakıt pilleri (PEMFC) hidrojen ve oksijen reaktantlarının elektro-kimyasal reaksiyonları sonucunda elektrik üreten enerji sistemleridir.Bu çalışmada, konstrüksiyonları farklı membranı Nafion 112 ve gaz difzyon tabakası üç farklı şekilde hazırlanmış MEA kullanılarak, 49 cm2 aktif alanlı ve bipolar plakaları serpantin, düz ve karışık akış kanallarından oluşan 3 tip PEM Yakıt Pilleri; 50, 100, 150 ve 200 mbar basınçlarda 40 ile 70°C arasında değişen sıcaklıklarda debileri değiştirilerek performansları incelenmiştir. Anot ve katot nemlendirme oranları sıcaklık kontrolü ile sağlanmıştır. Çalışmada en yüksek açık devre voltajı 0.980 V, kapalı devre voltajı 0.338 V olduğunda en yüksek 43.318 A ve maksimum 14.641 W güç üretilmiştir. Yakıt pili % 66 verim ile çalışmıştır.Aynı aktif alana ait başka bir yakıt pili ile karşılaştırıldığında elde ettiğimiz performans değerleri daha yüksek çıkmıştır. Burada pil sıcaklığı ile anot ve katot sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkının çok büyük olmaması etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the destruction of nature because of more common use of fosil sources headed towards people to use renewable energy sources. Proton Exchange membrane fule cells (PEMFC), one of the renewable energy sources, are energy sources that produce electricity as a result of electro-chemical reactions of hydrogen and oxygen reactant.In this study,Nafion 112 whose constrictions are different membrane and gas diffusion layer are prepared as three different type by the help of MEA and three types PEM fuel cells consisting of flowing channels like straight and mixed, whose bipolar plates are serpentine and with 49 square centimeters active area are analysed by changing the flow between 40°C and 70°C temperatures in the pressure of 50, 100, 150 and 200 mbar. Anode and cathode?s humidifying proportion is provided with the temperature control. In the study, when the highest open circuit voltage is 0.98 volt, close circuit voltage is 0.338 volt, the highest 43.318 ampere and maximum 14.641 watt power are produced. Fuel cell has worked in % 66 yield.When compared to another fuel cell belonging to the same active area we have higher performance degree. Here, the minimum temperature difference between the battery temperature and anode, cathode temperature had been effected.